Skip to content

Pretoria’dan Kaçış Film Konusu ve Yorumu – Escape from Pretoria

Pretoria’dan Kaçış Film Konusu ve Yorumu – Escape from Pretoria yazımızda; Pretoria’dan Kaçış film konusu ve yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Pretoria'dan Kaçış Film Konusu ve Yorumu - Escape from Pretoria

Hapishaneden kaçış temalı filmleri zevkle izleyip yorumladığımı bilirsiniz. Kısa bir süre önce paylaştığım Le trou’dan sonra; konsept olarak aynı (hapisten kaçış) fakat işleyiş ve konu bakımından oldukça farklı bir film ile karşınıza çıkmanın mutluluğu içindeyim.

İlginizi Çekebilir: Le trou

Hemen hemen herkesin küçüklüğünde izlediği hatta yıllar sonra özleyip tekrar açtığı Harry Potter’ın (Daniel Radcliffe) başrolde olduğu Escape from Pretoria; konusunu geçmiş yıllarda yaşanan gerçek bir hikayeden esinleniyor.

1950’li yıllardan neredeyse 2000’li yılların başlarına kadar Güney Afrika’da uygulanan apartheid sisteminin yankılarını konu eden film, Güney Afrika için dönemin en ciddi toplumsal sorunu haline gelen bu sistem problemini gözler önüne seriyor. Tanımını kısaca ayrımcılık şeklinde yapabileceğimiz bu sistem; siyah-beyaz farkı, ezme, dışlama, ayrıştırma gibi sadece ten rengine göre belirlenen birtakım kuralları benimsiyor. Bir taraf ezilip büzülürken diğer taraf keyfine keyif katıyor; birinin çocuğu sokak ortasında sebepsiz yere öldürülürken diğerinin çocuğu en iyi okullara gidiyor.

Filmin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Pretoria’dan Kaçış Film Konusu ve Yorumu

Uzun yıllar boyunca devam eden bu sistem sonucunda bölgedeki suç oranı oldukça artarken; beyaz ırk, hakları olarak benimsemeleri gereken sağlık hizmeti, sağlık hizmeti gibi pek çok sosyal hizmetten yararlanamadı.

Bu rejime karşı çıkan iki insanın (Tim ve Stephen) gerçekleştirdikleri protesto benzeri olayla yakalanıp hapse atmasıyla şekillenen film; yukarıda bahsettiğim temel sorunlara değinmekle kalmayıp, özgürlükçü ruha sahip insanların zorlu şartlarını başarılı bir şekilde izleyenlere yansıtmayı başarmış. Güney Afrikalı mahkum Tim Jenkin’in yaptığı tahta anahtarla hapisten kaçışının gerçek hikayesinden uyarlanılmış ve Harry Potter olarak hafızalara kazınan Daniel Radcliffe, Jenkin karakterini beyaz perdeye yansıtarak uzan yıllar sonra kendisinden beklenen performansı yakalamış. Her ne kadar olay örgüsü bir telaş içerisinde yazılıp oynansa da genel hatlarıyla başarılı bir film olduğunu belirtmekte fayda var. Mutlaka izleyin, iyi seyirler…

  • Daniel Radcliffe – Tim Jenkin
  • Daniel Webber – Stephen Lee
  • Ian Hart – Denis Goldberg
  • Nathan Page – Mongo

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Hapisten kaçış temalı diğer filmlere göz atmak için tıklayınız.

Pretoria’dan Kaçış Konusu ve Yorumu – Escape from Pretoria yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: