Skip to content

Pulp Fiction Film Konusu ve İncelemesi | Ucuz Roman

pulp fiction film-konusu-inceleme

Bu yazıda sizlere benim yıllar önce izlediğim fakat hala kült filmler arasında yerini koruyan Pulp Fiction Film Konusu ve İncelemesinden bahsedeceğim. Lise yıllarımda okulumda her dönem İngilizce Festival’i yapılıyordu. Her okuldan çeşitli öğrenciler görevlendirilir ve onlardan; filmden bir kesit oynamalarını veya şarkı söylemeleri istenirdi. Bizim okulumuz da Pulp Fiction(Ucuz Roman) filminden bir kesit gerçekleştirdi. Lise yıllarımda içinde bulunduğum en güzel aktivitelerden birisiydi.

Pulp Fiction usta yönetmen Quentin Tarantino yapımı bir film. 1994 yılında hayat bulmuş bu film; çoğu izleyici tarafından beğeni kazanmış durumda. Sosyal medyadaki birçok otoriter tarafından, Quentin Tarantino’nun en iyi filmleri arasında gösteriliyor.

IMDb tarafından 8,9’luk bir puana layık gösterilen filmin oyuncu kadrosu da yönetmeni ve IMDb puanı kadar kaliteli.  Kendisini Face Off veya Grease filmlerinden tanıyabileceğimiz John Travolta; döneme damga vuran filmlerden olan Kill Bill serisinden ve Gattaca filminden hatırlayabileceğimiz Uma Thurman ve son olarak muhteşem oyunculuğuyla kendisine hayran olduğumuz Samuel L. Jackson, filmin başrol oyuncuları arasında yerini almaktadır. Suç ve drama temalı bu iki buçuk saatlik film izlenilmeyi kesinlikle hak ediyor.

Pulp Fiction Film Konusu

pulp fiction film

Dediğim gibi; Quentin Tarantino’nun en iyi filmleri arasında gösterilen ve usta Hollywood yıldızlarını barındıran bu film, izlemeden olmaz dediğimiz “kült” filmleri arasında yer alıyor. Durağan hayatlarından sıkılan ve yeni maceralar arayan çiftimiz Honey Bunny ve Pumpkin; amatör ve küçük soygunculardır. Diğer tarafta da işini iyi bilen gangsterlarımız, patronlarına ödemesini geciktirmiş sahtekâr kişileri cezalandırmaya giden Vincent Vega ve Jules bulunmakta. Son olarak kahraman boksörümüz, rüşvet karşılığı hile yapması istendikten sonra kaçmaya karar verip, şehir değiştirmektedir. 3 ayrı hayatları, kader bir araya getiriyor ve filmin hikâyesi orada başlıyor. Oyunculuk kalitesi ve yapımın eğlenceli arka planı kesinlikle görülmeye değer.

Vizyona çıktığı yıl Oscar tarafından tam 7 dalda adaylığa gösterilen film, En İyi Orijinal Senaryo ödülünün sahibi olmuş. Yine 1994 yılında Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanmıştır. Çeşitli organizasyonlar tarafından diğer onlarca ödüle layık gösterilmiştir. Günümüzde IMDb tarafından sunulan listede, en iyi filmler arasında sekizinciliğini korumaktadır.

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d