Skip to content

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikâyesi Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Giorgio Rosa isimli bir mühendis 1960’lı yılların sonunda Adriyatik denizine; içinde bar, restoran, hediyelik eşya dükkânın bulunduğu bir ada inşa etti. Giorgio Rosa’nın bu gerçek hikayesinin konu edildiği “Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi” filmi ile beraber; genç mühendisin kendi adasını yeni bir devlet şeklinde tanıttığı yıllara götürerek, İtalyan yetkilere karşı mücadelesi ele alındı. Çoğu insanın duymadığı bu ilgi çekici konuyu beyaz perdeye taşıyan yönetmen Sydney Sibilia, oldukça başarılı bir işe imzasını atmış oldu.

Film yapımcısı Matteo Rovere’nin dediği gibi: sadece büyük anne ve babalarımızın şahit olduğu inanılmaz bir hikâye. Neredeyse sadece yerel halkın duyduğu bu olayı dünyaya da tanıtmak istediklerini belirten yapımcı, inanılmaz bir iş çıkarttıklarını belirtti.

Diğer edindiğim bilgilere göre; 2017 yılında 92 yaşında vefat eden Giorgio Rosa, film teklifi geldiğinde pek olumlu karşılamasa da ilerleyen günlerde ikna olarak hikâyenin eksik parçalarının bir kısmını yapımcılarla paylaşmış. Bu sayede konunun bütünlüğünü yakalayan film ekibi gerekli organizasyonları gerçekleştirmeye koyulmuş. Ada ve Rosa hakkındaki diğer bilgiler şöyle:

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi Film Konusu Yorumu (The Incredible Story of the Isle of Roses)

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikâyesi Film Konusu Yorumu - giorgio rosa
au.news.yahoo.com

Rosa yaptığı araştırmaların ardından 1967 yılında İtalya Rimini şehrinde bir ada inşa etmeye karar verir. Kıyıdan oldukça uzak bir yere kurulan ada, İtalyan yetkililerin denetimi altında sayılmamakta ve Rosa’ya göre bağımsız devlet anlayışını benimsemekteymiş. Kendisini başkan ilan ettiği Gül Adası’nda çeşitli aktiviteler düzenleyerek ilgi odağı olmayı başarmış. İçki, kumar ve vergi kıstasları göze alındığında yetkililer tarafından oldukça olumsuz karşılanan bu yaşam yeri (?) oldukça popüler olmuş. Rosa’nın burası benim özgürlüğüm şeklindeki açıklaması, devlete karşı ne kadar dirençli olduğunun göstergesi haline gelmiş.

Aylar sonra İtalyan devleti, adayı suya gömmeyi başarmış. Araba icat etmeye, elektrikle uğraşmaya genel olarak mühendisliğe büyük emek harcayan Rosa; adayı ayakta tutamamış fakat diğer konularda büyük takdir almış.

Her ne kadar bazı kesimlere hitap etmeyeceğini düşünsem de genel anlamda oldukça ilgi çekici bir hikâyenin uyarlaması olduğunu düşünüyorum. Çoğunlukla özgürlükçü ruhun önemine vurgu yapan hikâye, pek çok konuda aydınlanmaya olanak sağlıyor. Olayların bire bir yansıtıldığı hakkında pek bilgi sahibi değilim fakat gerek büyüklerim gerekse sosyal medya ortamındaki bilgilerle kıyasladığımda yanlış varmış gibi gözükmüyor. Açıkçası ben filmden oldukça keyif aldım; ödüllük, muhteşem demiyorum fakat izlenebilir buldum. Belki de konuya hakim olduğum için gözüme hitap etmiştir fakat bence siz de seveceksiniz. İyi seyirler…

  • Elio Germano – Giorgio Rosa
  • Fabrizio Bentivoglio – Franco
  • Tom Wlaschiha – W.R. Neumann

Film fragman ve IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Showtime’ın yeni dizisi “Your Honor” incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: