Skip to content

Sahtekar Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Changeling

sahtekar film konusu yorumu ve incelemesi

Sahtekar Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Changeling yazımızda; Sahtekar (Changeling) film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Herkese merhaba! Dünkü Eğlenceli Tarih Dersleri belgeselinden sonra, tekrar bir belgesel arayışına girmiştim fakat önüme bu film çıktı ve açıp izlemek istedim. Açık söylemek gerekirse film posterinde Angelina Jolie olması dikkatimi çekti, uzun süredir onun başrolünde olduğu bir filmi izlememiştim. Sonuç olarak açtım ve izledim. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan film, bende önemli bir yer edindi. Yaşanmış olaylardan uyarlanan yapımları her zaman sevmişimdir fakat dikkat ettiğim husus; ne kadarının doğru bir şekilde filme aktarıldığıdır. Sonradan yapmış olduğum araştırmalar; birkaç kısım hariç, bütünlüğe sadık kalındığını doğrular nitelikteydi.

İlginizi Çekebilir: A Quiet Place

Beni düşündüren tek kısım; filmin orijinal isminin Changeling olmasına rağmen, Türkçe’ye Sahtekar adı altında çevrilmesi oldu. Film hakkında fikir sahibi olanlar hak verecektir ki; Sahtekar, filme verilebilecek son birkaç isimden biridir. 2008 yılında sinefillerle buluşan yapım; biyografi, dram ve suç temaları altında toplanıyor. Oğlunu kaybeden bir annenin, onu bulmak adına verdiği uzun ve meşakkatli yolculuk sizlerle buluşuyor. Yukarıda da belirttiğim gibi; gerçek bir hikâyeden uyarlanıyor oluşu ile sizi filmin içine daha da çekiyor.

7,7’lik IMDb puanıyla ilk bakışta olumlu düşüncelere olanak sağlayan filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood yer alıyor. Senaristliğini J. Michael Straczynski’nin gerçekleştirdiği yapımın oyuncu kadrosunda birbirinden değerli isimler yer alıyor.

Sahtekar (Changeling) Oyuncu Kadrosu

  • Angelina Jolie – Christine Collins
  • John Malkovich – Reverend Briegleb
  • Jeffrey Donovan – Capitaine jones
  • Jason Butler Harner – Gordon Northcott
  • Colm Feore – Police Superintendant
  • Michael Kelly – Lieutenant Lester Ybarra
  • Eddie Alderson – Sanford Clark

Sahtekar Film Yorumu

Film bizleri 1928, Los Angeles zamanlarına götürüyor. Telefon operatörlüğü yapan Christine, işinde başarılı bir kadındır. Oğlu Walter ile yaşamını sürdüren Christine, bir gün ek mesai yapmak zorunda kalır. Eve döndüğünde oğlunu bulamaz. Her yeri araştırır fakat ondan bir iz yoktur. Daha sonra Los Angeles polisine (LAPD) kayıp ihbarı verir. Filmin ana konusu ise bu kısımdan sonra başlar. Kayboluşunun üstünden aylar geçtikten sonra, polis aniden çocuğu bulduklarını söyler. Fakat bulunan çocuk Walter değildir. Walter yerine başka bir çocuk getirilmiştir. Polisin, medyaya ve halka kötü gözükmemesi adına yaptığı bir düzenbazlıktan ibarettir. Daha sonra filmde, Los Angeles teşkilatı ile ilgili şöyle bir yazıyla karşılaşırız: “Los Angeles teşkilatı; şiddet, görevi kötüye kullanma, cinayet, rüşvet ve gözdağıyla idare ediliyor.”

Bu cümleden sonra hepinizin aklında bir yapı oluşmuştur diye tahmin ediyorum. Hemen hemen her şeyi yapabilecek hakları olduklarını inanan, istediği kişiyi alıp hapishaneye atabilen, yerli yersiz suçlamalarda bulunan ve hatta onları görevine yapmaya davet eden bir kişiyi, akıl hastalıkları hastanesine yollayan bir teşkilat. Evet, Christine’nın başına bu geliyor. Getirdikleri kişinin kendi oğlu olmadığını söyleyen anneyi, akıl hastalıkları hastanesine yolluyorlar.

Hiçbir şeyden yılmayan anne, oğlunu bulabilmek adına her yolu deniyor ve kendine yardım edebilecek bir rahip buluyor. LAPD’nin nasıl bir teşkilat olduğunu bilen ve bu tür haksızlıklarla savaşmayı borç edinmiş rahip, Christine’nin bir yerlere ilerleyebilmesindeki en önemli kişi oluyor.

Yaklaşık 2 buçuk saatlik bir dram hikâyesi sizlerle buluşuyor. Harika oyunculuklarla dolu yapımın hikâyesi yürek acıtan cinsten. Elimden geldiği kadar ve spoiler vermeden genel hatlar üzerinde durmaya çalıştım. Yoğun dram seven izleyicilerin mest olarak izledikleri ve birçok ödüle layık gösterilen film, en sevdiğim yapımlar arasında yerini aldı. İyi seyirler dilerim…

İlginizi Çekebilir: Searching

Sahtekar Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Changeling yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: