Skip to content

Sakkara’nın Sırları Belgesel Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Secrets of the Saqqara Tomb

Sakkara’nın Sırları Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi | Secrets of the Saqqara Tomb yazımızda;  Sakkara’nın Sırları belgesel konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Sakkara’nın Sırları Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi

Netflix’in yeni tarih ve bilim konulu belgeseli Sakkara’nın Sırları (Secrets of the Saqqara Tomb) 28 Ekim 2020 tarihinde izleyenlere sunuldu. Mısır’ın tarihi gizemlerini bir arada barındıran Sakkara’da çekilen belgesel antik bir yerleşim yerini ortaya çıkarmakla kalmayıp; Mısır’ın 5. Hanedanlığı döneminde hizmet veren Neferirkare Kakai’in altında çalışan rahip Wahtye’nin mezarının bulunuşunu konu ediyor.

James Towell’ın yönettiği ve yapımcılığını Caterina Turroni ile Richard Bradley’in yaptığı belgesel; yerel arkeologların oluşturduğu bir grubun, daha önce hiç keşfedilmemiş geçit ve mezarların kazı çalışmasını konu ediyor. Yaklaşık 4500 yıldır açılmayan Eski Krallık rahibi Wahtye’nin mezarını inceleyen ekip, birbirinden gizemli tarihi gerçeklerle karşılaşıyor. Binlerce eserin yanında; mumyalanmış bedenler, görülmemiş tapınakların da keşfini içeren belgesel eski tarihe ışık tutuyor.

Prime Video’nun Türkiye’ye katılımıyla birçok yeni ve keyifli içerikler izleyenlerle buluştu. Time Belgesel İncelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Sakkara’nın Sırları İsimli Belgesel ile Gizemini Asırlardır Koruyan Değerli Eşyalar Gün Yüzüne Çıkıyor

2018 yılında mezarın keşfiyle heyecan dolu bir araştırmanın bizleri beklediğini belirten belgesel yönetmeni James Towell; bu gelişmenin dünya genelinde bir öneme sahip olduğunu ve kazı ekibiyle olan çalışmalarının benzersiz olduğunu belirtti. Keşfedilen binlerce eserin yanında rahip Wahtye’nin mezarının bulunması, her film yapımcısının başına gelebilecek bir şey olmadığını da söyledi.

At Land Productions ve Lion Television’ın katkılarıyla çekilen belgesel, yaklaşık 2 saat süren görsel bir şölen sunuyor. Dünya çapında yankı uyandıran konusuyla tarih ve doğa tutkunlarının merakla beklediği yapım, çıkış tarihi itibariyle olumlu cevapları almayı başarıyor. Şu an kadar IMDb tarafından 7,7 puana layık gösterilen yapım, emeklerinin karşılığını alacak gibi gözüküyor. Belgesel türündeki içerikleri zevkle izleyen biri olarak, Sakkara’nın Sırları’nı mutlaka izlemeniz gerektiğini söylemem gerekiyor. İyi Seyirler…

Sakkara’nın Sırları isimli belgeselin fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Belgesel türündeki yapımlar hoşunuza gidiyorsa, bu listeye göz atın: Netflix En İyi Belgeseller

Sakkara’nın Sırları Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi | Secrets of the Saqqara Tomb yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d