Skip to content

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film Konusu ve Yorumu – Marvel Sinematik Evreni

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film Konusu ve Yorumu – Marvel Sinematik Evreni isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Shang-Chi ve On Halka Efsanesi film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film Konusu ve Yorumu – Marvel Sinematik Evreni

Sanıyorum kimse, 2008 yılında Iron Man ile başlayan Marvel Sinematik Evreni’nin Black Widow’un önderliğinde 4. fazına geçeceğini… Ve hatta maziye tam olarak 24 film sığdıracağını tahmin etmiyordu. Çünkü halihazırda popüler olan Iron Man, Thor, Captain America gibi ürünlerin ardından çıkabilecek, yüksek potansiyele sahip bir diğer konsept söz konusu değildi. Fakat yıllar içerisinde cereyan eden farklı oluşum ve projeler bizleri Black Panther, Doctor Strange, Eternals gibi -yine de popüler olan- sıra dışı senaryoların içine hapsetti. Shang-Chi ve On Halka Efsanesi’nde ise durumlar biraz farklıydı.

Hemen hemen herkesin gönlünde yatan ve sinematik evreni o isimle hatırlayacağı gibi bir kaçınılmaz gerçeği göz önünde bulundurduğumuzda Marvel’ın çok daha az duyulan bir karakteri alıcı karşına çıkarması oldukça meydan okuyucu bir görüş fikrini ortaya çıkarıyor. Çünkü Shang-Chi’nin diğer ağabey ve ablaları kadar intikamcı ruhu benimseyecek yüksel dinamizme sahip olmadığı ve bu sebeple de Marvel’ın yüksek bütçe-vasat senaryo ikilemine kapılacağı ön görülüyor. Fakat Shang-Chi, yeni ve parlak yüzüyle mistik dünyaya merhaba diyerek enfes bir başlangıç vaat ediyor.

Onca beklenti, pişmanlık, ön yargı, büyük haz duyma gibi zıt kutuplu yorumları düşündüğümüzde, yönetmen Destin Daniel Cretton’un yine de izleyici kendisine çekecek bir potansiyel oluşturduğu da gözlerden kaçmıyor. Halihazırda kült haline gelen karakterler ile bir film yapmak nispeten kolay bir kapıya çıksa da tertemiz yüzlü bir karakterle sinematik evrene girip yüksek izlenme yüksek gişe gibi etkileyici istatistikler büyük bir alkışı hak ediyor. Bahsini geçirmiş olduğum zıt kutuplu yorumlar ise yönetmeni kamçılayan bir diğer gurur unsuru gibi gözüküyor.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film Konusu

Başrolünde de Asya dizi-film kataloğunda yer edinen Yappie, Fresh Off the Boat, Kim’s Convenience gibi başarılı içeriklerde merkezi çeken ve bana göre oldukça iyi işler çıkartan Simu Liu yer alıyor. Shang-Chi karakterine hayat veren genç oyuncu, heyecanlı bir giriş yaparak karakter nezdinde ipuçları elde etmemize sağlıyor. Ve bu ipuçlarından ilki Shang-Chi’nin kaçamak bir hayat sürdüğü ve geçmişinden kopmak istediği görüntünü ortaya çıkarıyor. Görünüşe göre 7 yaşına kadar babası Wenwu tarafından suikastçı olarak yetiştiriliyor. 14 yaşında ilk işi için piyasaya çıksa da genç bireyin, babasından ve eski hayatından uzaklaştığı görülüyor.

Disney+’ın yeni antoloji dizisi: Just Beyond

10 yıl sonra. Bugünlerde Shaun adıyla bambaşka bir hayat yaşıyor. San Francisco’da en iyi arkadaşı Katy ile birlikte otelde çalışırken geçmişini elinin tersiyle ittirdiğini… Ve taze bir gelecek için emin adımlarla ilerlediğini düşünüyor. Ancak babanız Ten Rings’in lideriyse, hayatta hiçbir zaman kesin konuşmamak gerekiyor. Haliyle Shaun, tekrar Shang-Chi’ye dönüşürken bizlere de suikastçılar arasında yaşanan kusursuz savaşa ortak olmak düşüyor. Önce kız kardeşinin desteğini alıyor. Akabinde de babası ile burun buruna geliyor….

Bu noktadan sonrası tonlarca spoiler içereceği için konuyu burada noktalamak mantıklı gözüküyor. En nihayetinde farklı bir karakteri farklı bir unvan ile izleyici karşısına çıkaran Marvel… Meydan okuyucu tavırlarıyla bana göre sükseli yorumlar işitmeyi başarıyor. Sonuç olarak: 7,5/10. Keyifle izleyin…

IMDb: 7,9 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler:

  • Simu Liu – Shaun / Shang-Chi
  • Tony Chiu-Wai Leung – Xu Wenwu
  • Awkwafina – Katy
  • Ben Kingsley – Trevor Slattery
  • Meng’er Zhang – Xialing
  • Fala Chen – Li
  • Michelle Yeoh – Ying Nan

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film Konusu ve Yorumu – Marvel Sinematik Evreni yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: