Skip to content

Shaolin Futbolu Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Shaolin Futbolu Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Shaolin Futbolu film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, Shaolin Soccer yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Shaolin Futbolu Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Tarihler 20 yıl öncesini gösterdiğinde Fung, içinde bulunduğu futbol takımının en iyi oyuncusu olarak gösterilmektedir. Takımıyla beraber başarıdan başarıya koşmasının yanı sıra kendisine takılan “Altın Bacak” lakabıyla ününü bütün dünyaya taşımıştır. Ancak hayatta bazı dönüm noktaları olacağı aşikardır. Bu dönüm noktaları bazen istemsizce gelişirken bazen de Fung gibi isteyerek gelişmektedir. Hung isimli bir bireyden “maçta kötü oynaması ve penaltıyı kaçırması” karşılığında aldığı bir prim ile hayatını ve futbol kariyerine mahvedecektir. Maçın bitiş düdüğü ile beraber taraftarların ağır tekmeleri arasında kalır ve nihayetinde de bacakları kırılır.

BBC Three ekranlarında yayınlanmaya başlayan bir diğer çerezlik öneri: Starstruck

Stephen Chow’un 2001 yılında vizyona çıkardığı Shaolin Futbolu, sadece yüksek hasılat getiren filmler arasında yer almamaktadır. Yönetmen Chow’un kariyeri boyunca en sevilen içeriklerinden birisi olmuştur. Öncesinde ve devamında birtakım içerikleri piyasaya sürse de Shaolin Futbolu ile yaratmış olduğu sükseyi hiçbir zaman yakalayamamıştır.

“Futbol sahalarında görmeye alışık olmadığımız” bir sekans ile start alan Shaolin Futbolu, hikayesine günümüze dönerek devam eder. Ve filmin başında görmüş olduğumuz sahneler tam tersi şekilde işlemektedir. Öyle ki tarihin en iyi futbolcusu olarak gösterilen Altın Bacak (Fung) engelli bacakları ile prim aldığı Hung’un yardımcısı olmuştur. Hung, en iyi yönetici ve teknik direktörler arasına ismini yazdırmış, yardımcı (köle) olarak da yanına Fung’u almıştır. Dramatik dakikalara imza atan birkaç sekansın ardından Fung, Hung’tan verdiği sözü tutmasını yani kendisine bir takım vermesini istemiştir. Ancak Hung, Fung’u kapı dışarı eder…

Shaolin Futbolu Film Yorumu

Shaolin Futbolu, en yüksek hasılat getiren film kategorisine layık başlangıcıyla izleyenleri Fung’un hüzünlü dakikalarına bırakır. Topal bacağı, parasız cebi ve sokakta iş ararcasına geçirdiği dakikaların ardından karşısına bir nimet çıkartır. Öyle ki Sing isimli birey, kendisine Shaolin (Kung Fu) hakkında birtakım bilgiler vermektedir. Temeline çeşitli akım ve kültürleri alan Sing, esrarengiz Shaolin tavırlarıyla Fung’a birtakım enerji geçişleri yaşatır.

Senarist koltuğunda Kan-Cheung Tsang’in yer aldığı Shaolin Soccer, vurgulayıcı girişini geride bırakarak halihazırda hepinizin tahmin edeceği noktaya doğru ilerlemeye başlar. İyilerin mazlum duruma düştüğü, kötülüklerin hâkim olduğu bir dünyadan; mazlumların, fakirlerin kazanmayı arzu edeceği dünyaya değişimi gerçekleşir. Henüz saymamış olduğum diğer birkaç kişinin yardımı ile kendisine bir takım kuran Fung, kötülerin takımı olarak lanse edilen Hung’un takımına meydan okuyacaktır.

Fakat ekranlara taşınan oyun, gerçek bir futbol maçından epey uzaktır. Zaten yukarda belirtmiş olduğum Kung Fu ve Shaolin kıskacı altından sıradan bir maç çıkacağı beklenemez. Topun atmosfere ulaştığı, uçan adamların ortalarda gezindiği ve akla gelebilecek pek çok animasyonu andıran sahneler ortaya çıkmaktadır. Nihayetinde de komik ve aksiyonun birleşimi izleyenlerle buluşmuş olacaktır.

Pixar Animation Studios’un yeni filmi: Luca

Shaolin Futbolu ile tek bir duygu geçişi, tek bir duygu patlaması yaşamak imkansızdır. Dram ile başlayıp aksiyon ve komedi ile sonlanan ender filmler arasında yer alan yapım, çoğu kişinin sevmeyeceği kıvrımlarla ortaya çıkmaktadır. Saçma, gereksiz bulunmasına karşılık keyif verici faktörü ile birçok sorunu bertaraf edeceğinin de sinyallerini vermektedir. Sonuç olarak, 6,5/10.

IMDb: 7,3

Shaolin Soccer’da yer alan diğer oyuncu ve karakterler

  • Stephen Chow – Mighty Steel Leg Sing
  • Man-Tat Ng – Altın Bacak Fung
  • Wei Zhao – Mui
  • Yin Tse – Hung
  • Hui Li, Cecilia Cheung, Karen Mok, Vincent Kok, Kai-Man Tin, Yat-Fei Wong, Tze-Chung Lam

Shaolin Futbolu Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: