Skip to content

Shining Girls Dizi Konusu ve Yorumu – Apple TV+

Shining Girls Dizi Konusu ve Yorumu – Apple TV+ isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Shining Girls dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Shining Girls Dizi Konusu ve Yorumu – Apple TV+

Shining Girls’ün ilk bölümü, 1964 yılında, küçük bir kızın kendi kendine oyun oynamasıyla açılıyor. Oyuncuklarıyla bir nevi sirk ortamı oluşturan tatlı kız kendi yalnızlığı ile kavrulsa da; yoldan geçen bir adam, küçük kıza istekli bir şekilde eşlik etmeye başlıyor. Kız çocuk genç adamın varlığından rahatsız olmasına karşılık adam, küçük kıza tahta bir at vererek “bu atı sakla, yolumuz bir daha kesişecek, onu senden geri alacağım” benzeri bir cümle söylüyor.

Ve şimdi, tarihler 20 yıl kadar ileriye sarılırken, o küçük kızın büyüyüp Kirby (Elisabeth Moss) adında yalnız ve bunalımlı bir kadına dönüştüğü görülüyor. İçine kapanık, kendi ruh haliyle yoğun savaş veren genç kadının bir gazetede arşivci olarak çalıştığı anlaşılırken hikâyenin kıvrım noktası izleyici ile buluşuyor. Şehir çalışanlarının yeraltı tünellerinde bir ceset bulduğu manşetlerden inmezken bu cinayetin Kirby ile olan bağlantısı işin ilginç yanını oluşturuyor. Sorgudan geçmek üzere karakola çağrılan Kirby, görünüşe göre, yıllar evvel benzer şekilde bir saldırıya maruz kalan yaslı kadına hayat verirken polisler, genç kadından yardım talep ediyor.

Shining Girls Dizi Yorumu

Güney Afrikalı yazar Lauren Beukes’in aynı isimli çok satan romanından uyarlanan Apple TV+ dizisi Shining Girls, ilk dakikalarını oldukça durgun geçirse de bölümün ikinci yarısı itibariyle seri katil gerilim önergesine yeni bir soluk getirmeye başlıyor. Senaryo esas olarak 1990’lı yıllarda geçerken; yaklaşık on yıl önce amansız bir saldırıdan kurtulan Chicago Sun Times arşivcisi Kirby’i merceğine alıyor. Yaşadığı trajik gelişmenin ardından epey sarsıldığı, yalnızlığına yenik düşerek kafayı yemeye başladığı, geçmiş ile bugün arasında karmaşıklar yaşadığı sekansları işliyor. Hafızasının taze kalması için gün içinde yaşadığı gelişmeleri not defterine yazarken içinde bulunduğu kaotik ortamdan uzaklaşmaya çalıştığını ispatlıyor. Ki bir gün köpeğinin olduğunu diğer gün kedisinin olduğunu söylediği an; zihin karmaşıklığı izleyiciye ulaşmaya başlıyor.

Hain saldırgan Harper (Jamie Bell) tarafından başka bir kadının öldürüldüğü ortaya çıktığı anda ise; Shining Girls’ün marifetleri boy boy ekrana çıkıyor. Kirby hem kendisinin hem de (belki de) onlarca kadının hayatını mahveden saldırganın peşine düşerken alkolik muhabir Dan (Wagner Moura) ile bir takım ortamı oluşuyor.

Netflix’in fantastik ve suç temalı yeni dizisine göz atın: Lea’nın 7 Yaşamı

Cinayet, gizem, gerilim, suç, ölüm, takip ve daha nicesi izleyiciyi senaryo ile ayakta tutmaya yardımcı olan en önemli ölçütlerdir. Ki Shining Girls’ün bu denli diri kalmasındaki en kritik nokta bu kavramlardan geçmektedir. Yaşanan trajik bir gelişmeyi merkezine alıp o olay etrafında yeni kabarcıklar çıkararak ölçülerini genişletmekte ve gizem ile gerilimin öncülerine başvurmaktadır. Haliyle, Kirby ya da daha doğru ifadeyle başarılı oyuncu Elisabeth Moss sayesinde; dizinin ahenkli duruşu tüm hızıyla kana işlemektedir. Henüz birkaç bölüm yayınlanmasına karşılık pek çok testi başarıyla geçmektedir. Öyleyse keyifli seyirler.

Sonuç olarak: 6,5/10.

IMDb: 6,4 / Ayrıca güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dizi Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler

  • Elisabeth Moss – Kirby
  • Jamie Bell – Harper
  • Wagner Moura – Dan
  • Amy Brenneman – Rachel
  • Phillipa Soo – Jin-Sook
  • Christopher Denham – Leo
  • Deanna Reed-Foster – Sheila
  • Marc Grapey – Howard
  • Chris Chalk – Marcus ve diğer.

Shining Girls Dizi Konusu ve Yorumu – Apple TV+ yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d