Skip to content

Shtisel Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Shtisel Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Shtisel dizi konusu yorumu ve incelemesi, Netflix eleştirisi, 3.sezon, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Shtisel Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Son zamanlarda uzun soluklu birçok dizi izledim. The Bold Type’tan K-dramalara, komedilerden fantastik evrenlere kadar onlarca içerik hakkında görüşler elde ettim. Ancak hiçbirisi Shtisel isimli 2013 yılı başlangıçlı dizi kadar etki edemedi. Üstelik henüz ilk sezonu bile tam bitirmedim. Ancak gidişat hakkında pozitif duygulara sahip olduğum için gelip görüşlerimi belirtmek istedim. Ayrıca 3.sezonunun Mart sonu itibariyle gelecek olmasını fırsat bilerek, sizleri erkenden ilk sezonlara yönlendirme gereği duydum.

Dizinin konusunu birkaç cümleyle özetlemek bir yandan çok zor bir yandan da oldukça basit. Çünkü her saniyede farklı temalar kendisini gösteriyor. Gerek dini gerekse kültürel açıdan farklı duygular hissedilmeye başlanıyor. Kolay olarak nitelendirme sebebim ise; yönetmenlerin bir grup insanı (oyuncuyu) toplayıp “kendi günlerinizi nasıl geçiriyorsanız, öyle hareket edin” şeklinde -olmayan- bir açıklama yapmış gibi olmasından kaynaklanıyor. Senaryonun yalınlığı ve güzelliği bu anlarda ortaya çıkmış oluyor.

Shtisel Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Sahneler, Haredi Yahudi olarak isimlendirilen görüşe sahip olan bir ailenin gündelik rutinleriyle açılıyor. Shulem ve Akiva başta olmak üzere Shtisel ailesini temsil eden birbirinden farklı isimler izleyiciyle buluşuyor. Genel hatlarıyla bu isimler üzerinden dönen hikâye; her birinin kendi içsel yolculuğunu konu etmeye başlıyor. Birisi evin babası rolüyle karşımıza çıkarken diğeri kendisine idol belirlediği babasının adımlarına benzer adımlar atıyor. Böylece içten ve samimi ilerleyiş başlamış oluyor.

Senaryoda dikkat çeken en büyük kriterin, konu ve karakterlerin sadeliğinden kaynaklandığını belirtmek istiyorum. Son yıllardaki senaryolarda zirve yapan yapaylığın, iticiliğin veya gösterişin tek bir unsurunun yer almadığını; hatta sanki doğaçlama yapıldığını söyleyebilirim. Doğaçlama kısmını şakayla karışık söylemekle birlikte akıcılıktan oldukça zevk duyduğumu eklemeliyim.

Değişik kültürler, insanlar, hayatlar görmekten mutluluk duyan birisi olarak; 2020 yapımı Unorthodox dizisinden epey etkilenmiştim. Görüş ve kültürler açısından farklılıklar olsa da genel çerçeveden bakıldığında başka bireylerin hayatlarına şahit olmaktan ilgi duymuştum.

IMDb: 8,6

İlk sezonu 2013, ikinci sezonu 2015 yılında çıkan Shtisel için de benzer ilgi ve şaşkınlığa sahibim. Her ne kadar henüz ikinci sezona gelemesem de ilk sezondaki gidişattan değişik duygular elde ettim. Başka görüşlere sahip insanların gözünden mutluluğa, aşka, sevgiye, üzüntüye şahit oldum.

3.sezona da az bir süre kalmışken sizlerin Shtisel macerasına atılmanızı tavsiye ederim. 12 bölüm ve 40-50 dakikalık süreleriyle izlenmek izin sizleri bekliyor. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Shtisel Oyuncu Kadrosu

  • Doval’e Glickman – Shulem Shtisel
  • Michael Aloni – Akiva Shtisel
  • Neta Riskin – Giti Weiss
  • Shira Haas – Ruchama Weiss
  • Zohar Shtrauss – Lipa Weiss
  • Sarel Piterman – Zvi Arye Shtisel

Diğer dizi önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Shtisel Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d