Skip to content

Sightless Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Sightless Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Sightless film konusu yorumu ve incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Sightless Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Korkutucu bir kaza sonucu görme yetisini kaybeden Ellen’ın zorlu deneyiminin konu edildiği Sightless film incelemesi ile karşınızdayım. Bugüne kadar -kaba tabirle- körlük ve körlüğün yol açtığı zorlu hayat koşullarını ele alan pek çok yapımla karşılaştık. Bunların en basit örneği olarak Jose Saramago’nun Körlük kitabından uyarlanan filmleri söyleyebiliriz. Bu yapımlarda körlük bazen metafor olarak kullanırken Cooper Karl yönetmenliğindeki Sightless gibi yapımlarda ise “kişinin iç ve dış dünyayla ruhsal savaşı” olarak gün yüzüne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir: Bir Başkadır

Ellen (Madelaine Petsch) müzik dalında bayağı bir ün kazanmış ve hayatını bu yönde şekillendiren genç bir kız. Bir gece uğradığı vahşice kazanın ardından görme yetisini kaybetmesi sonucu büyük yıkıma uğruyor. Polis bu kazanın arkasında yatan sırları bulmaya çalışırken Ellen kendisini uçurumun bitişiğinde buluyor. Clayton isimli bir bakıcının yardımıyla bir eve hapsedilen genç kız, göremememin getirdiği hissizliği atlatmanın yollarını arıyor. Saldırganın kim olduğu düşüncesiyle günlerini bir apartman dairesinde (?) geçiren Ellen, saldırganın kim olduğuna dair bazı fikirler elde etmeye başlıyor.

IMDb puanı: 5,4

Sightless Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Filmdeki ana onaylar bu son cümle üzerinden şekillenmeye başlarken, biz izleyicileri zorlu kararlar bekliyor. Ellen’in yaratmış olduğu paranoyak ortamda -nedense- kendinizi sınamaya başlıyorsunuz. Ellen saldırgan üzerinden bazı yönlendirmeler yaparak sizleri saldırganın x kişisi olduğuna dair inandırmaya başlıyor. Bu her ne kadar film için olumlu bir şey gibi gözükse de bazı itici alt metinler sizi soğutmaya başlıyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi bugüne kadar körlüğün ön planda olduğu pek çok içerik izledik. Fakat hepsinde anlatılmak istenen düşüncenin ne olduğunu biraz da olsa anlayabildik. Sightless ile beraber Ellen’in zorlu mücadelesine çıkarken arka planda neler olduğunu hiçbir zaman anlayamadık. Mücadele ettiği kişinin varlığına kesin olarak kanaat getirdiğimizde iş işten çoktan geçmişti. Son günlerin popüler kelimesi vasata (futbol camiası) bile yaklaşamayan ve genel bütünlükten yoksun bir filmdi cümlesiyle sözlerime son veriyorum. Bakalım sizin hoşunuza gidecek mi? İyi seyirler…

Film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Outside the Wire

Sightless Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d