Skip to content

Skandal (Bombshell) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Skandal (Bombshell) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Skandal (Bombshell) film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, ayrıca hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Skandal (Bombshell) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Yıllar önce, başta ABD olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan #MeToo akımıyla pek çok acımasız gerçekle yüzleşmek durumunda kaldık. Kadınların hak ve özgürlüğünü sınırlayan kişilerin meydana çıktığı bu akımda; yerli-yabancı ayırt etmeksizin birçok cinsel tacizci kişinin gerçek kimliğine tanıklık ettik. Ve her yeni gün acımasız haberlere daha da kötüsü sonu gelmeyen haberlere şahit olduk.

Yılların 2021’i gösterdiği dönemde halen daha temel kavramların benimsenmediği ve kadınların önemsizleştirilip birer cinsel obje olarak görülmesi tartışılırken; bizleri gün yüzüne çıkartacak, çevreye farkındalık yaratacak ve #MeToo gibi hareketlerin azalacağı içerikler hayati önem taşıdığını fark ettik. Bu sebeple Bombshell’e, gerek konusu gerek oyuncu kadrosuyla kaçınılmaz bir nimet gibi yaklaştık. 2016 yılında görevinden istifa eden Fox News Başkanı Roger Ailes’ın taviz skandalının ele alındığı Bombshell ile ilgili diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Angelina Jolie ve Brad Pitt’in başrolünde olduğu bir film: Hayatın Kıyısında

Hikâye; Megyn Kelly (Charlize Theron), Gretchen Carlson (Nicole Kidman) ve Kayla Pospisil (Margot Robbie) isimli kadınların anlatılarıyla başlar. Böylece, Fox News’a yıllarını veren ve yerel-ulusal basında oldukça söz sahibi bir kişiliğe sahip olan Megyn Kelly; aynı kanalın farklı bültenlerinde sunuculuk ve yorumculuk yapan Gretchen Carlson ve haber dünyasına yeni yeni giriş yapan heyecanlı Kayla Pospisil ile tanışma fırsatı buluruz.

Skandal (Bombshell) Film Yorumu

Sahneler ilk olarak Megyn’e odaklanırken kısa bir süre sonra Donald Trump ile röportaj gerçekleştireceği ön görülür. Tarihler 2016 yılını gösterir ve o dönem de ABD başkanlık seçimlerini işaret eder. Ancak röportaj Megyn için bir yıkıma sahne olur. Trump’a yönelttiği eşitlik-cinsiyetçilik benzeri sorular Trump tarafından hoş karşılanmamış ve akabinde de Twitter yardımıyla Megyn’i -kendi tabiriyle- rezil etmiştir. Daha sonraki olayların kurbanı ise Gretchen Carlson’dur. Medyanın kadınlara karşı olan kaotik yaklaşımına dik duruş sergilemek amacıyla programa makyajsız çıkmış ve beraberinde de kanalın olumsuz eleştirilerine tanıklık etmiştir. Kayla ise olaylardan bir nebze uzakta gibi gözükse de heyecanlı duruşu ile Roger Ailes’ın bitmek bilmeyen tacizci yaklaşımına şahit olmaktadır.

Filmin kalan kısmı Roger Ailes ve kendisinin çirkin özellikleri arasında gidip gelmektedir. Genç kadınlara karşı tutumuna, çalışanlarını işe alış süreçlerine ve herkesin “çok iyi bir insan” yorumlarının aksine nasıl oyunlar çevirdiğine ışık tutmaktadır.

Ancak yazının başında belirttiğim “bizleri gün yüzüne çıkartacak, çevreye farkındalık yaratacak ve #MeToo gibi hareketlerin azalacağı içerikler” cümlesi Bombshell için geçerli olmaktan oldukça uzaktadır. Cinsiyetçi yaklaşımın hazin sonları hakkında bir içerik üreten Jay Roach’un; izleyenleri konuyu net bir şekilde anlaması için ittiği yol, kadınların bedenlerine “zoom” yapmaktan geçmemelidir. Bazı hayati kavramları açıklama yolu; karakterler hakkında daha fazla bilgi vermekten ya da sağlam bir kurgu hazırlayarak “insanların neler çektiğini” ortaya koymaktan geçmelidir.

Yeterli detay vermemesinin yanı sıra olaylar arasında yaşanan kopukluklar tahmin edilemez bir boyuta ulaşmaktadır. Hassas ve can sıkıcı bir konu olmasına karşılık yaratmaya çalıştığı etkinin ne olduğu pek de anlaşılamaz. Böylece geriye sadece ve sadece Charlize Theron, Nicole Kidman ve Margot Robbie isimli oyuncuların etkileyici performansları kalır. Sonuç olarak: 5/10

IMDb: 6,8

Film Oyuncuları ve Karakterleri

  • Charlize Theron – Megyn Kelly
  • Nicole Kidman – Gretchen Carlson
  • Margot Robbie – Kayla Pospisil
  • John Lithgow – Roger Ailes
  • Malcolm McDowell – Rupert Murdoch
  • Allison Janney – Susan Estrich
  • Kate McKinnon – Jess Carr
  • Connie Britton – Beth Ailes
  • Brigette Lundy-Paine – Julia Clarke
  • Mark Duplass – Doug Brunt

Skandal (Bombshell) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere keyifli günler. Diğer içeriklerde görüşmek üzere. Ayrıca siteye abone olarak güncel içeriklerden anında haberdar olabilirsiniz.

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: