Skip to content

Somos Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Somos Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Somos dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Somos Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Netflix dizi konusu için ne diyor?

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Somos, izleyenleri uyuşturucu merkezi Meksika’ya davet eder. Meksika’nın sınır kasabalarından biri olan Allende’de geçen hikâye, binlerce masum bireyin öldüğü kartel katliamına ışık tutar. Mart 2011’de gerçekleşen acı katliamın öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeler Netflix dizisi Somos ile yeniden canlandırılacaktır.

Netflix, belgesel kültürüne benzer bir hikâye ile karşımıza çıktı. Normal şartlarda belgesel dizi ve filmlerde rastladığımız uyuşturucu ve cinayet temalı içerik bu kez Somos isimli 6 bölümlük bir dizi ile hayat buldu. Fragmanı ve birkaç yapımcının röportajları gereği kurguya benzer bir içerik gibi algılanmasına karşılık ortaya sunduğu Allende katliamı ile tüm dünyanın azıcık dahi olsa kulak kabarttığı bir gerçeği dizi dünyasına kazandırmış oldu. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Türk yapımı içeriklerde “gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır” kriterini ne yazık ki başaramıyoruz. Çoğunlukla yoğun dram konulu; aldatmalar, ihanetler, psikolojisi bozuk kadınlar gibi rating odaklı hikayeler seçiyor ve sadece rating almakla kalıp Türk sinema ve dizi gelişimi için pek bir gelişme vaat edemiyoruz. (evlilik sahnelerini unutmayalım.) Neyse ki -en basitinden- Somos gibi içeriklerle tanışarak -konu fark etmeksizin- dünyada yaşanan diğer pek çok gelişmeye ortak oluyoruz.

Somos Dizi Yorumu

Dizide de bahsedildiği gibi Allende kasabası oldukça küçük bir popülasyona sahip şirin bir yerleşim yeridir. Halk çoğunlukla hayvancılıkla uğraşır ve geçim derdi neredeyse yaşanmamaktadır. Ancak 2011 yılında gerçekleştirilen katliamın ardından geriye ne bir bina ne bir popülasyon kalmıştır. Öyle ki Zeta karteli halkın arasına adamlarını sokmuş ve sağ insan bırakmayacak canilikle ateş açmıştır.

Netflix’in bir diğer yeni içeriği: Prime Time

Bu katliama sebep olan neden ise en basit şu şekilde anlatılabilir: Zeta, Meksika’nın en vahşi ve güçlü kartelleri arasında gösterilmektedir. Öyle ki bütün ülkeyi etkisi altına alabilecek bütünlüğe ve yaygın topluluğu bulunmaktadır. Haliyle de en çok aranan kişiler listesinde bolca üyesi bulunmaktadır. Üstelik DEA (Uyuşturucuyla Mücadele) de Zeta kartelinin peşindedir. Geçmişleri bir diğer deyişle ünleri, bütün dünyaya yayılmıştır.

Kartelin en çok aranan isimleri ise Miguel Ángel Treviño ve kardeşi Omar’dır. Gruba liderlik eden ve pek çok badireyi birlikte aşan ikili, çoğu bireyin korkulu rüyasıdır. Bu sebeple de DEA gözünü iki isme diker. Böylece DEA ajanları kartel içinde muhbir arayışına girer. Ve bir kişiyle kontakt kurmayı başarır. Fakat Treviño ailesi içlerinde muhbir olduğunu anlar. Zeta da muhbire ulaşabilmek için bütün Allende halkına rest çeker. Bir diğer deyişle katliamı başlatmış olur. Geriye de yüzlerce, binlerce masum birey kalır. Somos bir yandan katliam gelişmelerine ayna tutarken bir yandan da arda kalan bireylerin gözünden perspektif sunma amacı taşır. Mutlaka izleyin…

Dizinin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Álvaro Curiel’in yönetmenliğindeki dizide yer alan diğer oyuncular:

  • Kerry Ardra – Stephanie Broadstreet
  • Everardo Arzate – Chema
  • Mercedes Hernández – Doña Chayo
  • Iliana Donatlán – Irene
  • Jero Medina – Benjamín
  • Arelí González – Erika Cortés
  • Josue Guerra – El Diablo
  • Fernando Larrañaga – Isidro Linares

Somos Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: