Skip to content

Southpaw Film Konusu ve Yorumlarım | Son Şans

Southpaw film yönetmen koltuğunda Antoine Fuqua olan, 2015 yapımı spor drama filmidir. Senaryosu, kendisini Sons of Anarchy dizisinin yapımcılığından da tanıdığımız Kurt Sutter tarafından hazırlanmıştır. Filmin başrollerinde ise Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker gibi isimler bulunmaktadır. Film müziklerini James Horner bestelemiş ve kendisi o yılda hayatını kaybetmiş. Southpaw, müziklerini bestelediği son film olmuş.

Jake Gyllenhaal demişken biraz ondan bahsetmek istiyorum. Kendisinin bu yeteneğine şaşmamak gerekiyor. Babası Stephen Gyllenhaal yönetmen, annesi Naomi Forner senarist ve kız kardeşi Maggie Gyllenhaal ise oyuncu. İlk rolünü 1991 yılında “City Slickers” filminde kapmış. Ve sonraki yıllarda neredeyse kırka yakın filmde beyaz perdede boy göstermiş. Gece Vurgunu (Nightcrawler), Tutsak ( Prisoners), Zodiac gibi filmler de kendisinin en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Bu filmlere de göz atmak isteyebilirsiniz. Jake Gyllenhaal, bu filmdeki rolüne gerçekçilik katabilmek için altı ay boyunca eğitmenlerden boks eğitimi almış. Aynı zamanda hafif sıklet müsabakasında dövüşebilmek için sekiz kilo vermiş.

Southpaw Film Konusu

Her şeyi olan bir insan düşünün. Güzel bir eşi (Rachel McAdams) ve çocuğu, milyonlarca parası,  altında çalışan sayısız yardımcısı. Boksör “Büyük” Billy Hope’dan (Jake Gyllenhaal) bahsediyorum. Yaşadığı sayısız başarının üstüne bir de Dünya Hafif-sıklet Şampiyonu oluyor kendisi filmin başında. Sahip olabilecek her şeye sahip ama yaşadığı bir trajedi sonucu her şeyini kaybediyor. Hayattaki en sevdiği insanları, ünvanını, en yakın arkadaşınlarından biri olan menajerini (Curtis James Jackson “50 Cent”)  kaybediyor. Borçları yüzünden arabaları elinden alınıyor.

Daha sonra eski bir boksör olan Tick (Forest Whitaker) ile tanışıyor. Ondan boks alanında yardım istiyor. Tick boksun yanında mental anlamda da yardımcı oluyor. Yaşadığı büyük kayıplardan sonra hayata yeni bir başlangıç yapmaya çalışan Billy Hope’un hikayesini anlatıyor Southpaw.

Filme ister dram filmi olarak bakın ister spor filmi. Eleştirilerin aksine ben her iki türde de tam puan veriyorum filme. Filmi çok beğenme nedenlerimden en önemlisi de Jake Gyllenhaal. Filmdeki üstün oyunculuğunu söylemeden geçemeyeceğim. Her filminde olduğu gibi Billy Hope karakterine de kendi dokunuşlarını yapmış ve adeta o karakteri yaşamış.

Yapbozun bazı parçalarını vermeye çalıştım. Filmi izleyip o boş kısımları kendinizin doldurmasını çok isterim. Diğer film önerilerine göz atmadan geçmeyin…

The Platform filmi hakkındaki yazıyı hala okumadıysanız: The Platform Film Konusu ve Yorumlar

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: