Skip to content

Split (Parçalanmış) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Split (Parçalanmış) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Split (Parçalanmış) film konusu yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Split (Parçalanmış) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Yönetmen M.Night Shyamalan’ın; Unbreakable, The Sixth Sense  ve The Village gibi sinema dünyasının en çok tanınan ve çok sevilen filmlerine şahit olduk. O yıllardaki başarısıyla pek çok dalda Oscar adaylığı elde eden başarılı yönetmen kendi çıtasını aşmakta ve her geçen yıl daha iyi yapımlar ile karşımıza çıkmaktaydı.

Fakat bu muhteşem ilerleyiş The Last Airbender, After Earth ve The Happening gibi vasat yapımlarla yerle bir olmuştu. 2010’lu yıllarda eleştirilerin merkezine yerleştirilen Shyamalan, 2016 yılında Split adı verilen -kimilerine göre muhteşem kimilerine göre kötü- bir film ile geri döndü. Çoğu eleştirmen artık bu mesleğin kendisinden geçtiğini belirtse de eleştiri okları azalmaya başlamıştı. Split ile ne değişti? Ya da Split ile yine neyi başaramadı? Gelin hep birlikte bakalım.

İlginizi Çekebilir: Uncle Frank

Split ile beraber daha önceki yıllarda başarılı olduğu kategoriye -psikolojik gerilim- dönen yönetmen Shyamalan, başrolde görev verdiği James McAvoy’dan (Kevin)-adeta- dünyaları yaratmasını istedi. Küçüklü yaşlarında annesi tarafından şiddete maruz kalan Kevin, yıllar içerisinde çoklu kişilik bozukluğu adı verilen bir hastalığa yakalandı. Kendi benliğinde 23 karakteri barındıran bir hastayı canlandıran Kevin; bazen 9 yaşındaki Hedwig’e dönüşürken bazen ise “kalbi temiz olmayan” kızları kaçıran bir insana dönüşüyordu. Aralarında Anya Taylor-Joy’un da yer aldığı bir grup kızı kaçıran Kevin, onlara son kimliği olan “canavarın” yakında geleceğinin sinyallerini veriyordu. Terapiye gittiği Dr. Karen Fletcher ile her gün konuşmalar gerçekleştiriyor ve hastalığa bir türlü çare bulunamıyordu.

Filmin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Split (Parçalanmış) Film Konusu Yorumu

Psikolojik açıdan akıcı kurgulanan ve yavaş temposuna rağmen göze batmayan bir ilerleyişe sahip olan Split, belki de son yılların en başarılı filmleri arasında ismini yazdırmayı başarıyor. Çoğu olumsuz eleştiriye rağmen McAvoy’un hissettirdiği duygularla akışını bulan yönetmen Shyamalan, bana göre kariyerinin en iyi filmlerinden birine imza atıyor. Bu başarılı yapımın mimarlarından biri olan Anya Taylor-Joy’u da unutmamak gerekiyor. Günümüzün popüler dizisi The Queen’s Gambit’teki efsane performansını geçtiğimiz yıllarda da olduğunu görmek mutluluk veriyor.

Keşke şu sahne söyle olsaydı dediğimiz kısımlara geldiğimize göre ilk keşke yorumumu paylaşayım. Canavar sahnesi… Film boyu psikolojik ve ruhsal açıdan pek çok karaktere şahit olduk ve bu ilerleyiş açısından oldukça anlamlıydı. Fakat canavar sahnesinde kurşunla ölmeyen bir insan yerine, hayali bir karakter ya da en azından saçma da bir obje beklerdim. Film boyunca yaratılan havanın bu sahneyle olumsuz yöne gittiğini belirtmek istiyorum. Belki bu bir metafordu orasını bilemem ama şahsi görüşüm bu yönde. İyi seyirler…

Film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diğer film önerilerine göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Split (Parçalanmış) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: