Skip to content

Squid Game Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Squid Game Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Squid Game dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Squid Game Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Netflix Squid Game dizi incelemesinde bazı spoiler alanları bulunmaktadır.

Kumar borcu yüzünden önce işini sonra ailesini kaybeden Ki-hoon, borçları yüzünden ailesini uzaklara götürmek isteyen Sae-byeok, iflas eden bir kişi, uyuşturucu yüzünden parası biten, hayalleri olan, geçinemeyen ve diğer pek çok parasız, umutsuz kişi.

Netflix’in 17 Eylül’de alıcı karşısına çıkardığı Squid Game, az önce bahsini geçirmiş olduğum 456 farklı “parasız, umutsuz” kişiyi Battle Royale benzeri bir oyunun içine çekmektedir. Birbirinden farklı nedenlerle para sorunu yaşayan ve oldukça yüksek meblağlı paralara (45,6 milyar wonluk) ihtiyaç duyan 456 bireye bir davette bulunarak para ödülünün sahibini aramaktadır. Üstelik anlatılanlara göre yapmaları gereken görevler ise halat çekmece, yeşil kırmızı ışık gibi oldukça basit küçüklük oyunlarıdır. Ancak bu oyunlarda, ölümler arkası arkasıya gelecektir. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Netflix’in son derece başarılı bir diğer belgesel filmi: Schumacher

Netflix’in üst kesim-alt kesim, soylular-soysuzlar, zenginler-fakirler gibi zıt kutuplu ögeleri barındıran içeriklerden epey keyif, haz aldığının bilincindeyiz. Dar geçimlilerinin boğaz savaşlarına, özgürlük mücadelelerine, yüksek kesimlerin küstah karakterine, sükseli yaşamlarına kadar oldukça geniş bir kataloğu olduğu da kaçınılmaz bir gerçektir. The Platform da belki bu dengeyi belirleyen en etkileyici projelerden birisidir. Yıllar evvel yayınlanmasının ardından ortaya sunduğu alt kesim-üst kesim dengesi ile alkışlamaya değer bir yaratıcılık unsuru sunmayı başarmıştır.

Squid Game Dizi Konusu

Yazar/yönetmen Dong-hyuk Hwang’in yeni icadı Squid Game de benzer şemayı temsil eden ancak sıra dışı ögeler kullanan parıltılı bir dizidir. 2021 dünyasındaki pek çok insanın parasızlığından, umutsuzluğundan, üzüntülerden ders çıkararak bu bireyleri merkezine alır. Ve 456 kişiye 45,6 milyar won kazanabileceği bir oyundan bahseder. 456 katılımcı bu daveti kabul ettiğinde kocaman kapalı bir kutunun içine götürülür. Ve her bir katılımcıya bu oyuna katılmalarının zorunlu olmadığını ve eğer istemezlerse katılmayabilecekleri çeşitli yollarla belirtilse de bir zorlama, bir baskı söz konusudur. Ancak bu açıklamaları yapan kişilerin ellerinde silahları olduğu görüldüğünde, işin sadece bir “oyun” olmadığı anlaşılır.

Squid Game, günümüzü yansıtan oldukça başarılı bir dizidir. Tutumu ve tabirleri kaba olsa da koca dizi boyunca şu cümleleri ekranlara yansıtır. “Biz kazanana epey para vereceğiz. Ancak bu mücadelede içinizden ölenler, bırakanlar, devam edemeyenler olacak. Ama vereceğimiz para çok fazla. O yüzden silaha, bombalara aldırış etmeyin.” Halat çekme yarışında kaybedenin uçurumdan düştüğü, oyunu yanlış kurallarla oynayanın başından vurulduğu ve en sonunda büyük ödülün gösterildiği, muazzam bir hayatta kalma dizisi, savaşı, mücadelesidir.

Saf kapitalizmden faydalanarak etkileyici ve son derece yaratıcı bir konsepti izleyen karşısına çıkartan yönetmen Hwang, en azından düşüncesi ve yine en azından görselleriyle büyük bir alkışı hak etmektedir. İcra ettiği sanatı son noktasına kadar hissettirmesinin yanı sıra -olumsuz eleştirilere rağmen- sürükleyiciliği ve istikrarı ile bizleri final sahnesine uğurlamaktadır. Birisinin kazanacağı kaçınılmazdır. Fakat bu yolda arkada kalanların, devam edemeyenlerin de önemi bulunmaktadır. Mutlaka şans verin. Sonuç olarak: 7/10.

Dizinin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dizide görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Jung-jae Lee – Ki-hoon
  • Hoyeon Jung – Sae-byeok
  • Hae-soo Park – Sang-woo
  • Wi Ha-Joon – Joon-ho
  • John D. Michaels – VIP 1
  • Daniel C Kennedy – VIP 2
  • Yoo-Mi Lee, Heo Sung-tae

Squid Game Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: