Skip to content

Sümbül Operasyonu Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Sümbül Operasyonu Film Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Sümbül Operasyonu film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Sümbül Operasyonu Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Netflix Sümbül Operasyonu filmi spoiler içermiyor.

Sinema ve dizi dünyası eşcinsellere karşı beslenilen kin, nefret dolu tutumu sık sık ekranlara taşıyor. Call Me by Your Name, Young Royals, Boy Erased, Elite, Brokeback Dağı gibi gibi pek çok dizi ve film vasıtasıyla kötü tutumlu bireylere başkaldırı inşa ediliyor. Her insanın hür iradesine, yaşama hakkına sahip çıkılıyor.

Bizler, sokaktan geçen insanlar, yapımcılar ne kadar direnirse dirensin haliyle kötü tutum taraftarı da hiçbir zaman eksik olmuyor. Bizleri kemiren aykırılık, özümseyememe, çekememe kavramı her noktada olduğu gibi eşcinsellik kıstası üzerinden de etkisini göstermeye devam ediyor. Ancak bu problemin sadece günümüz nezdinde olmadığı da apaçık gözüküyor. Yine ve yine hemen hemen her alanda olduğu gibi… Dünya modern hale geliyor gibi gözükse de temelde, ilk doğum noktasında bazı sıkıntılar olduğu ortaya çıkıyor.

Netflix’in 13 Ekim’de izleyici karşına çıkarttığı Sümbül Operasyonu da eşcinsellik sorununa günümüzden değil de 1980’li yılların Polonya’sından bir portre sunuyor. Devletin eşcinsellere karşı başlattığı yakalama operasyonu ile on binden fazla bireyin kontrol altına alındığı ve böylece de gelecek yılların hastalıklardan uzak, yaşam kalitesi olarak refah düzeyde bir dünya inşa edileceği varsayılıyor.

Sümbül Operasyonu Film Yorumu

Operation Hyacinth isimli gerçek hikâyeden uyarlanan film de az önce belirttiğim belli başlı Komünist merkezli polislerin patronlara benzer duruşma, soruşturmalarıyla başlamaktadır. İstemiyoruz, sen nasıl bir insansın, rezillik gibi klişeleşen konuşmaların ardından karşımıza Robert isimli çaylak bir polis memuru çıkmaktadır. 1980’li yılların vasat iklime rağmen… Aşkı ve sevdiği işiyle beraber mutlu bir hayat içerisindedir. Büro her ne kadar eşcinsellik kavramı üzerinden soruşturmalar, yakalamalar icat etse de Robert kendi çizgisinde ilerlemektedir.

COVID-19 sürecinde yaşanan gelişmeleri konu alan belgesel: Ortak Mücadele Krizi Birlikte Göğüslemek

Her film incelemesinde belirttiğim “ancak” kavramı ise Robert için beklenilenden yakındır. Huzurlu, sağlıklı dünyası “eşcinselleri avlayan seri katil” davasıyla son bulacak. Ve kendisini karanlık dünyada bulacaktır. Soruşturma sırasında tanıştığı Arek isimli bireyi kendisinin muhbiri yapacaktır. Fakat elde ettiği bilgiler üst makamlar tarafından reddedilecek. Haliyle seri katil de yarım kaldığı işini yapmaya devam edecektir.

Aslına bakılırsa Sümbül Operasyonu ile yaklaşık 100 dakika boyunca izlemiş olduğumuz görüntüler, bizlere hiç yabancı gelmemektedir. Tek fark dönemin zorbalık, şiddet, cezalandırma sisteminin farklı olmasında kaynaklanmaktadır. Ve Robert, Arek ile yürüttüğü gizli operasyon ile birlikte arda kalan bireylerin hayatlarına ayna tutarak başta üstünde çalıştığı soruşturma devamında da 1980’li dünya hakkında epey ipucu sağlamaktadır. Dönemin simgesel görselleriyle nispeten başarılı bir iş çıkartan yönetmen Piotr Domalewski… Eşcinselliğin derin ve saf çizgisinde gidip gelmektedir. Sonuç olarak: 6/10. Öyleyse sizlere keyifli seyirler…

Filmin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hiacynt Film Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler:

  • Tomasz Zietek – Robert
  • Hubert Milkowski – Arek
  • Marek Kalita – Edward
  • Adrianna Chlebicka – Halinka
  • Tomasz Schuchardt – Wojtek
  • Sebastian Stankiewicz – Maciek
  • Agnieszka Suchora – Ewa

Sümbül Operasyonu Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

%d blogcu bunu beğendi: