Skip to content

The Billion Dollar Code Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

The Billion Dollar Code Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. The Billion Dollar Code dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, ayrıca kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

The Billion Dollar Code Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Netflix The Billion Dollar Code dizi incelemesi spoiler içermiyor.

Kocaman bir küre, fare ve tuşlar, uçuyor hissi… Dünya 2000’li yıllarda, az önce belirtmiş olduğum belli başlı pazarlama yöntemleriyle yeni bir ürün ile tanıştı. Google Earth. İlk çıktığı anda epey heyecanlandığımız, caddelere, şehirlere hatta bütün gezegene tek bir tuş uzaklığında olduğumuz o muhteşeme icat ile beraber modernlik ve kültür skalaları arasında aylarca testler verdik. Haliyle her icadın getirileri olan yenilik kavramına tanıklık etmemizin yanı sıra dünyaya açılma fikrine sahip kişiler olarak farklı duygu kümelerinin içine hapsolduk. Bir diğer yandan da sonsuz bir platformda ne kadar küçük bir değere sahip olduğumuzun da acı yüzüne şahit olduk.

Fakat bugünlerde yayınlanan The Billion Dollar Code ile bir başka gerçeği, olasılığı öğrendik. Ve bu olasılık bizlerin çekmiş olduğu “büyük gezegen küçük topluluk” acısının çok basit olduğu olgusunu öne sürüyordu. Çünkü Juri Müller ve Carsten Schlüter isimli iki arkadaşın iddialarına göre Google, kendilerinin 1994’te yılında icat ettiği Terra Vision (Google Earth’ün bire bir aynısı) adındaki uygulamanın algoritmasını, altyapı ve kodlarını kullanarak Google Earth’ü piyasaya dahil etmişti. Ve iki genç, Google’a karşı patent davası açarak haklarını aramaya koyuldu.

The Billion Dollar Code Dizi Konusu

Netflix’in 7 Ekim 2021’de kullanıcılarına paylaştığı The Billion Dollar Code, az önce belirttiğim iki arkadaş ve Google arasındaki savaşa odaklanmaktadır. Sahneler de ilk olarak Terra Vision kurucularının dava sırasındaki görüntüleriyle başlamaktadır. Ve belirtilene göre kendileri dünyaya uzaydan bakış kavramının ilk bulucularıdır. Almanya’nın yeniden birleştiği 1990’lı yılların ardından iki kafadarın bir araya gelmesiyle oluşturdukları Terra Vision, tarihe not düşülecek boyutta bir imzadır. Yıllar içerisinde çeşitli dokunuşlarla kült bir icada dönüşmesinin yanı sıra… Dönemin zorlu siyasi, kültürel ilişkileri arasında da göz kamaştırmaktadır.

Gergin dakikalara imza atan The Billion Dollar Code’un ardından komedi sahneleriyle keyif verecek bir dizi: Family Business

1995 yılında Silikon Vadisi’nin anahtarının bulan Google da devrim niteliği taşıyan projeleriyle -tabiri caizse- mekâna giriş yapmaktaydı. Ve yıllar ilk olarak 2001’i gösterdiğinde Google, Google Earth isimli projesiyle yenilikçi dünyaya adım attı. O süre zarfından neredeyse bugünlere kadar sesi soluğu çıkmayan iki Alman arkadaş, geçtiğimiz yıllarda Google’a bir dava açtı. Ve hikayeleri oldukça inandırıcı gözüktü. Algoritmalardan başlayan dava süreci tanıklar ve bilimsel metotlarla hız kazanırken Google orijinalliğini, iki Alman ise Google’ın ürünlerini çaldığını iddia ediyordu.

Her ne kadar dava iki arkadaş için çoğunlukla olumlu sonuçlanmasa da… Gerek dizi akışı gerekse kendi hikayeleri gereğince çok anlamlı mesajlar ortaya çıktı. Google’ın dünyayı ele geçiren sonsuz gücünün yanı sıra ezici, bizleri yavaş yavaş tüketen online dünyadaki eksi ve artıları da bizlerle buluşmuş oldu. Üstüne üstlük 1990’lu dönemlerin siyasi ve teknoloji dalgalanmaları hakkında da kusursuz bilgi akışı sağlandı. Son zamanlarda izlemiş olduğum en iyi dizilerden biri. Mutlaka izleyin. Sonuç olarak: 7/10. Öyleyse sizlere iyi seyirler.

Dizinin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dizide görev alan oyuncu ve diğer karakterler:

  • Björn Freiberg
  • Seumas F. Sargent
  • Leonard Scheicher
  • Lukas Loughran
  • Marius Ahrendt
  • Dan Cade
  • Thomas Douglas
  • Michelle Glick
  • Yuki Iwamoto ve diğer.

The Billion Dollar Code Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: