Skip to content

The Blue Lagoon (Mavi Göl) Film Konusu ve Yorumu

The Blue Lagoon (Mavi Göl) Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. The Blue Lagoon (Mavi Göl) film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

The Blue Lagoon (Mavi Göl) Film Konusu ve Yorumu

Henüz 10’lu yaşlarının başında olan Emmeline ve Richard, saatler sürecek deniz yolculuğunda arkadaşlık eden iki tatlı çocuktur (kuzen). Pasifik Okyanusu’nda San Francisco’ya olan yolculuklarında kendilerine Richard’ın babası ve diğer mürettebat ekibi eşlik etmektedir. Baba, çocukların epey yakın olmalarından rahatsızlık çekse de endişe duyması gereken en önemli sorun yakınlık değildir. Öyle ki gemide bir yangın çıkacak ve çocuğuyla farklı botlara binerek bir ömür boyu ayrı kalacaktır.

Emmeline ve Richard, gemideki görevlilerden biri olan Paddy sayesinde kurtulurlar. Ve cankurtaran botu yardımıyla alevler alan gemiden uzaklaşır ve diğerleri ile buluşma ümidiyle kürek çekerler. Fakat ne yazık ki buluşamazlar.

Gemi-uçak kazalarından kurtulup ıssız bir adada, yerleşkede hayatta kalma mücadelesi belki de ilk defa The Blue Lagoon ile hayat bulmaktadır. Robinson Crusoe temalı yapımlar, Tom Hanks’li Cast Away, Lost, Arrow gibi listeyi uzatmamıza yardımcı olacak pek çok güncel veya yakın geçmişte yayınlanan içerikler bulunmaktadır. Bu sebeple The Blue Lagoon, ıssız ada kavramı ile ilkleri başarmaktadır. Diğer detaylar şöyle:

The Blue Lagoon (Mavi Göl) Film Yorumu

Paddy… Çocukları bir baba şefkatiyle kıyıya yanaştıran yaşlı adam, genç bireyler için varını yoğunu ortaya koymaktadır. Ancak kısa bir sonra Paddy ölür. Ve genç bireyler tropikal bir adada tek başlarına kalmıştır. Paddy’den öğrendikleri “hayatta kalma” mottosuyla yoluna devam çocuklar, öğrenmeye ve kendilerine yetiştirmeye başlar. Günler ayları, aylar yılları takip eder. Ve geçen süre zarfında Emmeline ve Richard, adanın hâkimi olur.

2021’in konuşulan filmlerinden bir diğeri: Çernobil 1986

The Blue Lagoon’u diğer “survival” dizi ve filmlerinden ayıran nokta ise artık olgunluk çağına gelen Emmeline ve Richard vasıtasıyla ortaya çıkar. Öyle ki aylarını, yıllarını birlikte geçiren ikili, birbirleri üzerinden bazı fiziksel ve duygusal değişiklikler olduğunu hisseder. Kendilerini; hormonların değiştiği, daha önce hissetmedikleri duygularla tanıştığı, bakış açıların yerle bir olduğu sekans aralıklarında bulurlar. Bir nevi cennet gibi bir yerleşkede; aşkın, cinsel ilişkilerin kapılarını aralarlar.

Henry De Vere Stacpoole’un aynı isimli romanından Randal Kleiser tarafından beyaz perdeye uyarlanan The Blue Lagoon (Mavi Göl), Oscar aday ve ödülleriyle tanınan 1980 yapımı bir filmdir. Dönemin zorlu sinematik şartları göze alındığında The Blue Lagoon’u pozitif kılan noktalar o anda cereyan etmektedir. Ancak bir de negatif tarafları vardır ki… Oldukça içten ve samimi gözüken bir hikâyede; eksik alt metinler, sadece çıplaklıktan yararlanma, nispeten kötü oyunculuklar gibi ayrı alanlardaki olumsuz kriterler göze batmaktadır. Günümüzde benzer temalı bir içerik yayınlansa kötü yorumlarla yerle bir edilecek bir bütünlüğe kurban gitmektedir. Sonuç olarak: 5/10. Öyleyse iyi seyirler…

IMDb: 5,8

Filmin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler:

  • Brooke Shields – Emmeline Lestrange
  • Christopher Atkins – Richard Lestrange
  • Leo McKern – Paddy Button
  • William Daniels – Arthur Lestrange
  • Elva Josephson – Küçük Emmeline
  • Glenn Kohan – Küçük Richard

The Blue Lagoon (Mavi Göl) Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: