Skip to content

The Crowned Clown Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

The Crowned Clown Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. The Crowned Clown dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Keyifli dakikalar dileriz…

The Crowned Clown Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Kore ile özdeşleşen dramatik tempolu içeriklere o kadar çok alışmışız ki o bölgeye ait tarihi ve siyasi boyutu ön planda olan dizilerden bir haber kalıyoruz. Neredeyse her hafta onlarcası ile karşılaştığımız k-dramalardan da ayrı bir keyif alsak da yelpazesi daha geniş topluluklara hitap eden The Crowned Clown gibi dizileri arka planda bırakıyoruz. Joseon hanedanlığı gibi siyasi ve tarihi boyutu yüksek bir dönemde geçen hikâyede neyse ki, aylardır tadamadığımız krallık ve toplum, ihanet ve birliktelik, aşk ve aldatmalar gibi belli başlı dinamik konulara ev sahipliği yapıyoruz. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

The Crowned Clown, Kore özelindeki diğer içerikler gibi karmaşık kurgusu ve sıra dışı onlarca karakteri ile cereyan etmektedir. Ancak diziyi izlenilir kılan kıstaslar da bu noktada belirmektedir. Her anını dinamik politik meselelerle geçirirken kanlı ölümlerden taht kavgalarına, suikastlardan aşk dramlarına kadar pek çok kıvrımı bulunur. Haliyle onlarca bölüm hizmet veren bir dizinin kısa özetini yazmak da pek kolay gözükmemektedir. Ancak olayın merkezinde Joseon hanedanlığı ve Kral Lee Hun’un olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Anlatılanlara göre Lee Hun oldukça sert ve gaddar bir krallık sürmektedir. Yıllar evvel babasıyla yaşadığı koltuk mücadelesinin ardından bugünlerde de kardeşleri ve diğer düşmanları ile yoğun savaş içerisindedir. Tahta gözünü diken, karşısına çıkan her türlü maddi ve manevi engeli aşan yırtıcı bir karakter olmasının yanı sıra şimdilerde de kendisine karşı yükselen ayaklanmalar, direnişlere çare aramaktadır.

The Crowned Clown Dizi Konusu

Ve yenilerde kasabaya adımını atan Ha-Sun isimli soytarıyla epey benzediklerini düşünür. Böylece yeni planını da devreye sokmaya başlar. Kendisine düzenlenecek saldırılara karşı temkinli olmak isteyen Lee Hun, soytarıyla yer değiştirerek kendisini sağlama alacaktır. Kralın yerine tahtta geçen Ha-Sun haliyle epey tökezlemektedir. Başını her dakika derde sokarken aldatma sorunsalı içerinde oradan oraya sürüklenir.

Diğer Kore içeriklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Küçük yaşta annesini amansız bir hastalığa kaybetmesinin ardından hayatın gerçek zorluklarıyla yüzleşen Ha-Sun, önündeki krallık engelini nasıl aşacağını kara kara düşünürken The Crowned Clown bu kez merceğine aşk kavramını alır. Güzeller güzeli Yoo So-Woon’a aşık olan sahte kralımız; arzusunu, şevkini, hayallerini bu genç kız üzerinden inşa eder. Ve haliyle oturduğu tahtta da kalıcı olmak gayesi taşıyacaktır.

The Crowned Clown, anlat anlat bitmez. Ancak yaratıcıların hedeflemiş oldukları temel ibareler o kadar bellidir ki… Dram ve politikanın hakim olduğu Joseon dönemindeki kıvrımlardan, gerilimlerden, iç savaşlardan, romantizmden faydalanır. Aslında bir dizide birbirinden farklı konulara ev sahipliği yapan zıt konseptleri inşa etmek pek de kolay değildir. Kardeşini öldüren bir kişinin kaotik sahnesinden romantizme uzanan bir dramatik sekans bütünlüğü yaratmak, oldukça zordur. Ancak senaryo hiç sırıtmaz. Ve her bölümünü ivmelenerek geçirir. Sonuç olarak: 7,5/10.

IMDb: 7,8

Wang-i doin nam-ja dizisinde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Yeo Jin-gu – Ha Seon
  • Se-yeong Lee – Yoo So Woon
  • Kim Sang-kyung – Yi Kyu
  • Hae-hyo Kwon – Shin Chi Soo
  • Jang Gwang – Eunuch Jo
  • Hye-Young Jung – Woon Shim
  • Jang Young-Nam – Dowager
  • Jong-Seok Yun – Jang Moo Young

The Crowned Clown Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: