Skip to content

The Dig Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

The Dig Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; The Dig film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

The Dig Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Yakın tarihli Promising Young Woman filmi ile efsaneler yaratan Carey Mulligan’ın çok konuşulmaya aday yeni filmi The Dig vizyona girdi. Güzel oyuncuya mesleğe yıllarını veren Ralph Fiennes eşlik etti. Ve kaliteli oyuncuların yer aldığı ilgi çekici bir serüven izleyenlerle buluşmuş oldu. John Preston’ın 2007 yılında yazmış olduğu aynı isimli romandan Simon Stone ve Moira Buffini tarafından uyarlanan film, İngiltere’deki en popüler Anglosakson keşiflerinden birini ele aldı. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

50m2 dizi konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bölgenin uzman kişileri arasında gösterilen arkeolog Basil Brown (Ralph Fiennes), Edith Pretty (Carey Mulligan) isimli zengin bir dul tarafından işe alınır. 2. Dünya Savaşı zamanının hemen öncesinde gerçekleşen olayda, Brown’dan büyük araziyi kazması istenir. Yıllarca kendisini geliştirerek mesleğinde ilerleme kaydeden Brown kazmaya başlar. Elde edecekleri kalıntılardan hiçbir beklentisi olmayan ikili, çıkan sonuçla yerle bir olur. Çünkü arazinin altında buldukları kalıntı, 27 metrelik bir gemidir. (Sutton Hoo)

The Dig Film Konusu Yorumu

Tarihi çok eski yıllara dayanan bu gemi, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Fakat varlığı hiçbir zaman bulunamamıştır. Küçük oğlunu yetiştiren Pretty isimli kadının önderliğinde keşfedilen bu hazinenin hikayesi yıllarca anlatılmaya devam edecektir.

Ancak tahmin edeceğiniz üzere filmde konu alan hikâye sadece bu keşif değildir. Yönetmen Stone; keşfi ön plana alarak tarihin tozlu yapraklarını gözler önüne sermiştir. Ve bu serüveni Lily James, Ben Chaplin, Johnny Flynn gibi isimler izlenir kılmıştır. Edith’in hava kuvvetlerinde görev alan yeğeni Rory ve evlilik hikayelerine yeni başlayan arkeologlar Peggy ve Stuart’ın katılımıyla yön alan film, benim keyifle izlediğim yapımlar arasına ismini yazdırmayı hak etti.

IMDb: 7,0

29 Ocak itibariyle izleyenlerle buluşan The Dig, geçmişi ve bugünü bağlayan tarihsel olaylar çerçevesinde önemli bir yere sahiptir. Diğer bir ifadeyle biz izleyenler için biyografik açıdan tatmin edici bir içeriktir. Savaşın, geçmişin, aşkın ve neredeyse her duygunun yer aldığı bir yapımdır. Geçmişe ait pek çok kalıntının yer aldığı ve bunların öneminin vurgusudur. Sonuç olarak kesinlikle izleyin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, iyi seyirler…

  • Ralph Fiennes – Basil Brown
  • Carey Mulligan – Edith Pretty
  • Danny Webb – John Grateley
  • Ben Chaplin – Stuart Piggott
  • Bronwyn James – Ellen McKenzie
  • Lily James – Peggy Piggott

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer film önerilerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Dig Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: