Skip to content

The English Game Dizi Konusu ve Yorumlarım

The English Game Dizi Konusu ve Yorumlarım yazımızda; The English Game dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Netflix The English Game, 2020 yapımı, Birgitte Staermose ve Tim Fywell’in yönetmenliğini paylaştığı mini bir spor ve tarihi drama dizisidir. Dizinin yaratıcı kısmında ise Julian Fellowes, Tony Charles ve Oliver Cotton yer alıyor. Dizi yaklaşık 45-55 dakikalık 6 bölümden oluşuyor. Başrollerini; Edward Holcroft, Niamh Walsh, Kevin Guthrie, Craig Parkinson gibi isimler paylaşmaktadır. Yaptığım araştırmalara göre Netflix orijinal dizisi olan The English Game, İngiltere’nin Yorkshire ilçesinde çekilmiştir.

the english game dizi

Aslına bakarsanız bolca futbol temalı bir dizi gibi görünüyor olsa da işçi sınıfı ve burjuva gibi iki zıt kutbun sadece futbol sahasında bir araya gelip, sadece bu sahada savaşıyor olmaları dikkat çekici. Ama asla eşit şartlarda değiller. Zengin iş adamları takımı maça çıkmadan önce çokça et tüketip dinlenebiliyorken, işçi sınıfı hunharca çalıştıkları günden arta kalan zamanda antrenman yapıp yorgun bir şekilde sahaya çıkıyorlar.

Futbol Kültürü Oluşmaya Başlıyor

Dizi, 1800’lü yıllarda futbol kültürünün yavaş yavaş ortaya çıktığı bir dönemi kapsıyor. Her yıl takımlar arasında FA cup oynanıyor. Ama her ne hikmetse genelde kazanan takım zengin iş adamlarının olduğu federasyon oluyor. Fakat 1879’da ilk defa işçi sınıfı çeyrek finale geliyor.

İşçi kulübünün sahibi James takımına İskoçya’dan para karşılığı çok iyi iki futbol oyuncusu olan  Fergus ve Jimmy’i getiriyor. Size biraz James’tan bahsedeyim; kendisi fabrika sahibidir. Kalıplaşmış fabrika sahiplerin aksine o, işçilerin haklarına sahip çıkan, onlara saygı duyan bir işveren. Ama bazen bulunduğu loncanın emirlerine uymak zorunda kalıyor ve bu durum zaman zaman onu çıkmaza götürüyor.

James’ın takıma para ile getirdiği Fergus ve Jimmy, takımdakilerin bunu öğrenmesiyle başlarda çokça zorlukla karşılaşıyorlar. Çünkü loncanın da kararına göre takıma parayla oyunca getirmek yasak.

Fergus, oynadığı oyunlarla takımda bir yıldız gibi parlarken, rakip takım olan Darwen’in sahibinin çok ilgisini çekiyor. Ve bir gün Fergus’a takımında aldığı paradan daha fazlasını teklif ederek kendi takımına gelmesini söylüyor. Fergus ailesi için bu teklifi kabul etse de kararı arkadaşları hatta en yakın arkadaşı olan Jimmy tarafından dışlanmasına yol açıyor. Ama bir süre sonra Jimmy’i de kendi takımına almayı başarıyor.

The English Game Dizi Konusu

Fergus, Darwen takımını final maçına çıkarmayı başarıyor. Bu durum zenginlerin oluşturduğu takımı korkutuyor. Kuralları yine zenginler takımı koyuyor ve FA’dan Darwen’i çıkartma kararı alıyorlar. Ama burjuva takımından biri var ki kendi sınıfının yaptığı haksızlığa dayanamaz. O isim; Arthur. Kendisi fabrika sahibi babanın tek oğlu ve futbol aşığı bir adam. Ne kadar aristokrat gözükse de içinde yatan vicdan duygusunu her zaman dışa vuruyor.

Fergus, takımından vazgeçmeyerek Arthur’dan final maçına çıkabilmek için yardım istiyor. Arthur, yapılan toplantıda arkadaşlarına aradaki eşitsizliği, yapılan haksızlığı anlatıyor ve onları ikna etmeye çalışıyor. Zor olsa da çabaları boşa çıkmıyor ve Darwen final maçına çıkıyor.  

Aslında ince hatlarıyla bakarsak bu olay örgüsü bize 19.yüzyıl İngiltere’sini anlatırken aynı zamanda toplumsal ve sosyal değişimlerin futbola ve insanlara nasıl yansıdığını gösteriyor.

The English Game Dizi Konusu ve Yorumlarım yazı sonu. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Fatma Yılmaz on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d