Skip to content

The Good Doctor Dizi Konusu ve Yorumu

The Good Doctor Dizi Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. The Good Doctor dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Keyifli dakikalar dileriz…

The Good Doctor Dizi Konusu ve Yorumu

The Good Doctor, belki de yakın dizi tarihinin en yaratıcı konseptlerinden birisidir. Halihazırda yurt dışı çıkışlı (Kore) başka bir diziden esinlenilse de konsepti ve olağan üstü kurgusuyla son yılların en başarılı dizilerinden birisi olmaya aday bir performansa sahiptir.

Üstelik geçtiğimiz aylarda final yapan (tam emin değilim) Türk yapımı Mucize Doktor da aynı hikâyeden esinlenen içeriklerden birisidir. Çevremden gelen yorumlar çoğunlukla Mucize Doktor’un olumlu işler yarattığını kanıtlamasına karşılık yine her zaman olduğu gibi birtakım çarpık ilişki ve kurgular da yok değildir. Ancak sanıyorum ki hiçbiri 2017 yılında yayınlanmaya başlanan ve bugünün inceleme konusunu oluşturan The Good Doctor kadar inanılmaz bir ivmeye sahip değildir. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Çoğu kişinin Mucize Doktor’dan da hatırlayacağı gibi Taner Ölmez’in hayat verdiği Ali Vefa karakteri, otizmli genç doktor adayına hayat verdi. Ve kaldı ki kusursuza yakın performansıyla karakterin hakkını verdi. Ben her ne kadar Mucize Doktor hakkında fikir sahibi olmasam da Twitter dünyası her dizi günü Ali Vefa’yı trendlere çıkarmayı başardı. Ki bu nokta da dizideki Ali Vefa veya Shaun Murphy karakterinin en büyük kilit noktası olduğu ortaya çıkardı.

The Good Doctor Dizi Yorumu

Mucize Doktor’un Ali Vefa’sı, The Good Doctor ile Shaun Murphy olarak önümüze çıktı. Son yılların büyük çıkış yakalayan oyuncuları arasında gösterilen Freddie Highmore’un tam anlamıyla kusursuz iş çıkarttığı yapım, haliyle de büyük övgüler almayı başardı. Ve bu başarısı 70 küsür bölüm ile sürdürerek hafızalarda yer edinmeyi bildi.

Sex Life dizi konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

The Good Doctor’u detaylı bir şekilde uzun uzun anlatmanın çok da yararı olduğunu düşünmemekle birlikte sadece diziden elde edebileceğiniz olası kriterler hakkında konuşabiliriz. Kaldı ki senaryonun en can alıcı noktasını yukarıda belirtmiştim. Hırslı, son derece bilgili, çekingen, utangaç ve ne yazık ki otizmli bir çocuk Shaun Murphy. Zorlu bir çocukluk döneminden sonra adım adım hayata tutunmaya karan veren genç birey, tıp ve cerrahlık üzerine yürümeye karar veriyor. Haliyle epey zorlanıyor. Çünkü dışlanan ve aşağılayıcı toplumun örnekleriyle karşılaşarak soyutlanmaya başlıyor. Fakat eski hayatından tanıdığı ve kendisini gelecek yıllara tutunmasını sağlayacak Dr. Glassman gibi isimler sayesinde cerrahlığı hastane boyutuna taşımaya başlıyor.

The Good Doctor’ın çekici gelen kısımları da hastane içine girdikten sonra cereyan ediyor. Fakat sadece doktor ve hastane ortamı işlenmiyor. Bir yandan Shaun Murphy’e destek olanlarla köstek olanlar arasında bir savaş verilirken bir yandan da hayatın dramatik ve kaotik sekansları izleyenle buluşuyor. Bireylerin özel hayatları, yaralı geçmişleri, pişmanlıkları ve bu gelişmelerin merkezinde çoğunlukla Shaun Murphy yer alıyor. Sıra dışı karakteri, kıvrak zekası ile umut dolu bir gelecek vaat eden genç cerrah, diziye renk katan birkaç temel husustan biri haline geliyor. Kaçırmayın. Sezonlar uzun. Mesajlar bol. Anlamlar değerli…

IMDb: 8,1

4 sezonluk dizide görev alan diğer oyuncular:

  • Freddie Highmore – Dr. Shaun Murphy
  • Hill Harper – Dr. Marcus Andrews
  • Richard Schiff – Dr. Aaron Glassman
  • Antonia Thomas – Dr. Claire Browne
  • Christina Chang – Dr. Audrey Lim
  • Paige Spara – Lea Dilallo
  • Fiona Gubelmann – Dr. Morgan Reznick
  • Will Yun Lee – Dr. Alex Park
  • Nicholas Gonzalez – Dr. Neil Melendez

The Good Doctor Dizi Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: