Skip to content

The Imposter Belgesel Konusu ve İncelemesi | Hayat Avcısı

the imposter belgesel konusu ve incelemesi

The İmposter Belgesel Konusu ve İncelemesi | Hayat Avcısı yazımızda The Imposter belgesel konusu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Sıra dışı bir hikâyeyle, herkese yeniden merhaba. İzlemekten büyük keyif aldığım suç ve dram temalı bir yapım ile karşınızdayım. Bu ara o kadar çok suç ve dram temalarından oluşan yapımlar izledim ki, hangisinin gerçek hangisinin kurgu olduğunu anlamakta zorluklar çektim. Anlatılana ve söylenene göre; Hayat Avcısı orijinal ismiyle The Imposter, yaşanmış bir hikâyeden esinlenilmiş belgesel tarzında bir film. Çoğu zaman olduğu gibi; Amerika’da yaşanmış bir olayı anlatan 2012 yapımı belgesel, hepinizi şok edecek bir konuyu anlatıyor.

Yönetmen ve Senarist: Bart Layton

IMDb: 7,5

Ailesiyle birlikte Teksas’ta yaşayan 13 yaşındaki Nicholas Barclay, 1994 yılında gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Mavi gözleri, sarı saçlarıyla ailenin en küçük bireyi olan Nicholas, basketbol oynamaya gittikten sonra bir daha eve dönmez. Her türlü araştırmaya rağmen bulunamayan küçük çocuk için umutlar azalmaya başlar. Yaklaşık 4 yıl sonra, İspanya’dan bir telefon gelir ve Nicholas’ı bulduklarını söylerler. 13 yaşında kaybolan çocuk, 4 yıl sonra; aksanını kaybetmiş, gözleri kahverengi olmuş ve neredeyse bir yetişkini andıracak tarzda olgunlaşmıştır. Uzun bir aradan sonra evlatlarına kavuşan aile, bu fiziksel durumları düşünmeksizin onu kabul ederler.

Yazıda bu noktaya geldikten sonra tekrar başa döndüğünüzü hayal edin. Nicholas’ın kaybolması, bu hikâyenin sadece yan parçası. Bu belgeselde anlatılan konu; bir başka insanın, Nicholas kılığına girerek, kendisini Nicholas olarak tanıtması. Evet yanlış okumadınız. Kayıp insanların yerine geçerek hayatını sürdüren Frederic Bourdin, Nicholas’ın yerini alıyor. Fransız aksanına, esmer tenine, kahverengi gözüne rağmen; anlattığı çeşitli yalan dolu hikâyelerle, kendisinin Nicholas olduğunu ispatlıyor. Ve belgeselde bunları bizzat Frederic Bourdin’in ağzından izliyorsunuz.

İşlemediği bir suç yüzünden tam 21 yıl boyunca hapiste yatan Colin Warner’ın hikâyesine göz atın: Crown Heights

The Imposter Belgesel Konusu ve İncelemesi

the imposter belgesel konusu ve incelemesi-nicholas barclay
Nicholas Barclay / Frederic Bourdin

Ailesi nasıl tanıyamıyor? Neden test yapılmıyor? Neden sorgulanmıyor? Belgeselin ikinci kısmı bu anda başlamış oluyor. İlk soru: Ailesi neden tanıyamıyor? Aile, dönen kişinin Nicholas olmadığını daha ilk anda anlıyor. Fakat ses çıkarmıyor. Neden? Yürütülen operasyon sonucunda, Nicholas’ın kayboluşunun ailesi yüzünden olduğunu düşünülüyor. Aile bireylerden birisinin onu öldürüp, evin bahçesine gömdüğü düşünülüyor. Ve bu yüzden ailenin, dönen çocuğun kimliğini ifşa etmediği düşünülüyor.

İkinci soru: Neden test yapılmıyor? Bu soruyla birlikte işler kesinleşmiş oluyor. Dönen çocuğun Nicholas olmadığı ve ailenin bir şeyler sakladığına kesin gözüyle bakılıyor. Aile, bu spekülasyonlara karşı net tavır sergileyip, suçu kabullenmiyorlar. En büyük soru işareti de burada oluşuyor. Dönen çocuğun Nicholas olmadığını anlıyorsunuz da, neden bunu söylemiyorsunuz? Ne saklıyorsunuz?

Gördüğünüz üzere soru işaretlerinin çok olduğu bir hikâye bu. Frederic Bourdin’in yakalanması sonucu, Interpol’dan arandığı öğreniliyor. Onlarca kayıp çocuğun yerine geçerek günlerini geçirdiği ve sayısız dolandırıcılık benzeri suç ile yargılandığına şahit oluyorsunuz. Şu anda kendisi evli ve 5 tane çocuğu var.

Belgeselde aktarıldığına göre; soruşturma delil yetersizliğinden dolayı kapatılmış. Şu an ne durumda bilmiyorum fakat bir gelişme yaşandığını sanmıyorum. Fakat kafalarda tek bir soru var: aile bireylerden biri, Nicholas’a bir şey yaptı mı?

Belgesel fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Imposter Belgesel Konusu ve İncelemesi | Hayat Avcısı yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d