Skip to content

The Irregulars Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

The Irregulars Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; The Irregulars dizi konusu yorumu, incelemesi, Netflix eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, aynı zamanda senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

The Irregulars Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Sir Arthur Conan Doyle, yıllar yıllar önce yaratmış olduğu ikonu (karakteri) ile gurur duyuyor olsa gerek. Yazarın ismini duyanlar karakterin kim olduğunu çoktan tahmin etti diye düşünüyorum. Henüz tanışma fırsatı bulmayanlar için ise bahsettiğim karakterin Sherlock Holmes olduğunu belirtmek istiyorum.

Bugüne kadar onlarca Sherlock Holmes uyarlamasına şahit olduk. Dizilerden, filmlere birbirinden farklı akışlara sahip onlarca gizemli olayla karşılaştık. Bazı yapımları benimsedik bazılarına ise kulak asmadık. Ancak Holmes karakterine o kadar çok alıştık ki dizi-filmin iyi olup olmadığını umursamamaya gayret ettik. Her bir yapımı “yine mi Holmes” diye karşıladık fakat izlemekten vazgeçmedik. Ve sanırım bu ismi yıllarca duymaya ve izlemeye devam edeceğiz…

Yıllar 2021 ve bizler yine bir Sherlock Holmes spinoff ile karşı karşıyayız. Neflix’in 26 Mart itibariyle platformda paylaştığı The Irregulars ile serinin bambaşka bir boyutuna şahit oluyoruz. Suç-dram-gizem temalarının yanı sıra izleyeni keskin görüntülere sürükleyecek fantezi türüne adım atıyoruz. Dizinin ilk bölümünün sonunda elde ettiğim diğer bilgiler şu şekilde:

The Irregulars Dizi Konusu Yorumu

Sahneler Victoria döneminin Londra’sı ile açılır. Sokakların puslu olduğu, suç oranın tavan yaptığı ve insanların büyük sıkıntılar yaşadığı izlenimlerinin ardından bir grup genç arkadaş ortaya çıkar. Ve bu bireylerin artan suç oranlarına ve etraflarında gördükleri gizemli olaylara ilgileri çok yüksektir. Kendilerini bir nevi Sherlock ve Dr. Watson gibi düşünürler. Ancak oldukça yetersizlerdir. Bu noktadan sonra devreye “mekânın kralları” devreye girer. Ve aralarında Bea, Jessie, Billy, Leo ve Spike gibi isimlerin olduğu grup, Holmes ve Watson’a dava süreçlerinde yardım ederler.

Dizinin oldukça genel ve hemen her yerde görebileceğiniz kısa konusu bu şekildedir. Ancak hissedilen duygular ilk dakikadan itibaren daha derin etkiler yaratır. Arkadaş grubunun bitkinliği (yoksulluğu), yaşadıkları evler ve hayatta kalma mücadeleleri dizinin başlangıcına ayrı bir hava katar. Karakterlerin çoğu da oyunculukları ile ön plana çıkmayı sağlar. Dakikalar ilerledikçe fantastik dünya hakkında gelişmeler yaşanır.

Fantastik temalı yapımların temellerini atmak oldukça zordur. Gelişmeler fantastik bir ortamda işleniyor olsa da gerçeklik kısmını göz ardı etmek gidişat açısında mantıklı olmaz. Bu sebeple bu iki kalıbı oturtmak önemli bir kavramdır. The Irregulars’da gerçeklik ve fantezi arasındaki doğal denge, Londra’nın karanlık ve nispeten iç karartıcı sokaklarında başarıyla işlenir. Böylelikle bir yandan görsellik sağlanırken bir yandan da taşlar yerine oturmuş olur.

Ancak işin fantastik boyutunu dikkate almadığımızı ve sadece karakterler üzerinden yorumlar yapacağımızı düşünürsek; izleyen açısında beğenilmeyen noktalar ortaya çıkabilir. Eski yapımlardan aşina olduğumuz Sherlock Holmes ve Dr. Watson’ın uyumu, The Irregulars’da pek iç açıcı olmayabilir. Bana göre bu durum göz ardı edilebilecek boyuttadır.

İlk dakika ve bölümlerin bende yarattığı duyguları en sade haliyle özetlemeye çalıştım. Dizinin 8 bölümden oluştuğunu hatırlatmakta fayda var. Fakat ben heyecanıma yenik düşerek ilk izlenimlerimi bir an önce aktarmak istedim. Ve ilk bölümden yeteri kadar etkilendim. Bakalım diğer bölümler bizlere neler gösterecek…

The Irregulars Netflix Oyuncu Kadrosu

  • Thaddea Graham – Bea
  • Darci Shaw – Jessie
  • Jojo Macari – Billy
  • McKell David – Spike
  • Harrison Osterfield – Leopold
  • Henry Lloyd-Hughes – Sherlock Holmes
  • Royce Pierreson – Dr. Watson
  • Mark Hugh-Williams – Bookie

Aynı zamanda dizinin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Netflix’in diğer yeni filmlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Irregulars Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere iyi seyirler. Diğer içerikler için takipte kalın…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: