Skip to content

The Island (Ada) Film Konusu ve Yorumu

The Island (Ada) Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. The Island (Ada) film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, 2005, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

The Island (Ada) Film Konusu ve Yorumu

2005 yılında, yönetmen Michael Bay tarafından beyaz ekrana sunulan The Island (Ada), çok da uzak olmayan bir gelecekte dünyanın kirlendiğini söylüyor. Üstelik bu kirlilik seviyesi o kadar artmışa benziyor ki, dışarıda, bir insanın uzun süre duramayacağı söyleniyor. Ya da insanoğluna böyle aşılanıyor. Ve bu sebeple hayatta kalan son koloni, tamamen steril edilmiş son teknoloji bir tesise yerleştiriliyor. The Island, daha şimdiden gizemli ipuçları ile donanacağını sergilemiş oluyor.

Steril tesise nakledilen yüzlerce birey oldukça rahat bir yaşam süreceğini ön görse de; insanoğlunun yönettiği bir oluşumun karşılıksız iyilik ile yürümeyeceği çok geçmeden ortaya çıkıyor. Özgürlükleri sınırlı, beslenmeleri planlanmış, giyecekleri kıyafetler beyaz ve gri, kadın ve erkekler cinsel faktörler gereği yoksunlaştırılmış… Günün her anını çeşitli dijital sensörlerin etkisiyle geçiren son koloni, günün her anını çalışarak geçiriyor. Çeşitli renklerdeki tüpler, ilaçlar, şuruplar ya da akla gelebilecek pek çok kimyasal aktivitenin içinde kalan bireylerin tam olarak ne yaptığı büyük bir sır olarak sunulurken; bireyler, ödül olarak biçilen Ada kavramı ile tanışıyor. Günün belirli saatlerinde gerçekleştirilen çekilişler ile “kirden uzak” bir ortama -Ada’ya- seyahat etme şansı sunuluyor. Belli başlı propaganda ve algılarla Ada’nın kusursuz bir yer olduğunu düşünen koloni üyeleri, tek umut aşısı olarak Ada’yı benimsiyor.

The Island (Ada) Film Yorumu

Ve hikâyenin bu noktasına kadar gelmemize yardımcı olan Lincoln Six Eco’nun (Ewan McGregor) macerası yeni başlıyor. Diğerleri gibi, bir robot-insan kıvamı ile dolaşmak yerine çevresindeki gelişmelerin detaylarına inmeye çalışan Lincoln, arkadaşı (ve hatta sevgi yumağı) Jordan Two-Delta’nın (Scarlett Johansson) yardımıyla tesisin perde arkasındaki sırrını ortaya çıkarıyor. İnsan Klonlaması.

Adrien Brody’nin başrolü çektiği son filmi: Clean

Günümüz teknolojisinde gelişimi ile göz kamaştıran (ya da bizleri yapay dünyaya sürükleyen) genetik bilimin önderliğinde kusursuz bir senaryoya imza atan Ada, zenginler için insan, organ, bebek üreten bir tesise kucak açıyor. Sipariş benzeri önergelerle, yine yedek parça üretim tesisini anımsatan unsurlarla yüzlerce kişinin emir olan zengin kimseler, insanoğlunu ve klonları yönetmeye çalışıyor. İnsanları “dünya kirli” diye uyutup, “ada” hayali ile kandırdıktan sonra gelen siparişler neticesinde işlemler gerçekleştiren The Island, bırakın bugünün bilim-kurgularını, geleceğin bilim-kurguların ötesinde bir işe imza atıyor. Özellikle 1984 ve Cesur Yeni Dünya hayranları için kurgulanan eşsiz temasıyla göz kamaştırıyor. Tesiste olan biteni fark eden iki kirlenmemiş bireyin öncülü ile devam ettiği sırada da insanoğlunun gelecek yıllarda vereceği beklenen olası savaşın mücadelesini ekranlara taşıyor. İnsanları, yine de insanlar kurtaracak… 7,5/10.

IMDb: 6,8

Film Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler

  • Scarlett Johansson – Jordan Two Delta / Sarah Jordan
  • Ewan McGregor – Lincoln Six Echo / Tom Lincoln
  • Djimon Hounsou – Albert Laurent
  • Sean Bean – Dr. Bernard Merrick
  • Steve Buscemi – James McCord
  • Michael Clarke Duncan – Starkweather Two Delta / Jamal Starkweather
  • Ethan Phillips – Jones Three Echo
  • Brian Stepanek – Gandu Three Echo

The Island (Ada) Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Categories

Filmler

Tags

,

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: