Skip to content

The Old Ways Film Konusu ve Yorumu

The Old Ways Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. The Old Ways film konusu, yorumu, incelemesi, Netflix eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

The Old Ways Film Konusu ve Yorumu

İblisler veya şeytanlar tarafından ele geçirilen toplulukları konu alan filmlere aşina olduğunuzu düşünüyorum. Kısa süre önce paylaştığım Lanetli Gözyaşları, Grace Cinnet’in yanı sıra The Exorcist, 3 Harfliler: Marid gibi içerikler sinema dünyasındaki iblislerin yerini açıkça ifade ediyor. Ve bizlere de bu kez klişe gözüken ancak farklı batıl inanç ve kültürel karmaşa çerçevesinde gelişen The Old Ways hikayesine ortak olmak düşüyor.

Meksika Veracruz tropikal ormanlarında, yolunda gitmeyen ve insanları korkulu rüyalarına çeviren bir hayat belirtisi bulunmaktadır. La Boca ismiyle, doğal güzelliği ile ön plana çıkması gerekirken daha çok “bu bölgeye girmeyin” şeklindeki ibarelerle donatılmıştır. Rivayetlere göre bölgeye birtakım iblis şeytanlar musallat olmuştur.

The Old Ways Film Yorumu

Ve bizleri bu karanlık bölgeye, mağaraya sürükleyecek isim de anında ortaya çıkar. Cristina Lopez. Doğup büyüdüğü Meksika’dan annesinin vefat etmesiyle (yine bir şeytani tiyatro) trajik bir şekilde ayrılan genç kız, hayatını Amerika’da şekillendirir. Yıllar içerisinde başarılı bir araştırmacı muhabir haline dönüşürken çeşitli esrarengiz güzellikleri dolaşmaya başlar. Ve şimdiki görevi de gerek yakın arkadaşlarının gerekse yerel gezginlerin oraya gitme dediği, La Boca bölgesidir.

The Old Ways’i diğer iblis temalı içeriklerden ayıran en temel nokta, hedeflediği ve bir şekilde elde ettiği karmaşıklık hissiyatıdır. Genç kızın La Boca gitmesiyle yaratıklar, şeytanlar vb kavramları göreceğimiz kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak aynı zamanda Cristina’nın birtakım ilaçlar, uyuşturucular kullandığı bilgisi de ortaya çıkmaktadır. Yıkımlarla dolu geçmişini bazı ilaçlarla düzeltmeye çalışan genç kızın o an yaşadığı şeytan, iblis diyaloglarının gerçek olup olmadığı büyük bir soru işareti oluşturmaktadır. Gelişmelerin beyninin içinde mi yoksa gerçek dünyada mı yaşadığını anladığında, hikâyenin ilk kıvrım noktası cereyan edecektir.

Fakat The Old Ways’i klişeleştiren noktalar da yok değildir. Rehin tutmalar, sesli ayinler, kanlar… Elbette, şeytan-iblis temalı filmlerde bu kriterler kaçınılmaz bir istektir. Ancak bayat hissi oluşturan kurgu ve alt metinlerden uzak olması bir nebze daha iyi hissettirmeye neden olur. Şifacılar, batıl inançlar, eski kafalı zihniyetler vb kavramların girmesiyle de hikâyeye potansiyele ulaşmaya çalışır. Bazen gereksiz ve itici gelen sahnelere bürünse de karmaşıklığı ve batıl inançları lehine çevirir. Sonuç olarak: 6,5/10.

IMDb: 6,0 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Filmde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Brigitte Kali Canales – Cristina
  • Andrea Cortés – Miranda
  • Julia Vera – Luz
  • Sal Lopez – Javi
  • AJ Bowen – Carson
  • Weston Meredith – Postehki
  • Elizabeth Phoenix Caro – Küçük Cristina

The Old Ways Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: