Skip to content

The Power of the Dog Film Konusu ve Yorumu

The Power of the Dog Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. The Power of the Dog film konusu, yorumu, incelemesi, Netflix eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

The Power of the Dog Film Konusu ve Yorumu

Phil’in (Benedict Cumberbatch) giyim-kuşamla, temizlik ve banyo yapmakla yakından uzaktan ilgisi yok gibi gözüküyor. Ayrıca onda sahip olmayan tek kriterin temizlik ve iyi giyinme üzerine olmadığı da anında ortaya çıkıyor. Kardeşi George’a (Jesse Plemons) nazaran oldukça katı görünümlü, soğuk espriler yapan, çevresindeki insanları kibirli davranışlarıyla yok etmeye çalışan gaddar kişiliği ile çiçekleri soldurmayı başarıyor. Kardeşi George ise -farklı annelerden doğduğunu düşünebilirsiniz- Phil’in tam aksine samimiyeti, hassas tavırları ve sıcakkanlılığı ile beliriyor. Çok konuşan değil çok düşünen, gelişmelere karşı nispeten geri durmayı seven tavırlarıyla ışıldıyor.

Bu sebeple iki kardeşin ortak olduğu, ortak düşündüğü tek ögenin yetiştirdikleri, geliştirmeye çalıştıkları çiftlikleri olduğu anlaşılıyor. 1925 Montana’da hayat böyle. Sürülen araziler, hadımlanan hayvanlar, dar boğazlılığın verdiği endişeyle savaşılan topraklar… Aslına bakılırsa Phil ve George da zıt karakterlere rağmen iyi iş çıkartıyor gibi gözüküyor. Ebeveynlerinden kalan mirası koruma istemelerine karşılık mücadeleci tavırlarıyla -çalkantılara rağmen- ayakta kalmayı başarıyorlar.

Ve kardeşler, bugünlerde sürüleriyle beraber bir yolculuğa girişiyor. Anlaşılan yoruldular. Ve kafa dinlemek, birkaç kadeh içip dinlenmek için tozlu ve küçük bir restorana giriyorlar. Burada da bizleri Rose (Kirsten Dunst) isimli dul bir kadın karşılıyor. Tıp ve çiçekler dünyasına büyük ilgi duyan oğlu Peter ile işletmeyi geçindirmeye çalışan anne, Phil ve George için sükseli bir masa hazırlasa da her zamanki gibi Phil’in gazabına uğruyor. Kaba tavırlarıyla küçük Pete’i yerden yere vuran Phil, geceyi sarhoş bir şekilde tamamlıyor.

The Power of the Dog Film Yorumu

The Power of the Dog’un Phil ve George’u tam olarak zıt kutuplara işaret ediyor. Hatta öyle anlar geliyor ki siyah ve beyaz, gündüz ile gece gibi belli başlı kutuplanmalar cereyan ediyor. İkilinin en büyük kavgası ise Phil’in restorandaki gaddar tavırlarından sonra oluşuyor. Oğlu Peter’ın kötü sözler işittiğine darılan Rose, ağlamaklı bir gece yaşıyor. George ise soluğu Rose’un yanında alırken genç kadına merhem olmaya çalışıyor. Beyaz şapkası, tatlı papyonlarıyla Rose’a ilgi duyduğunu açıkça belli ediyor. Ve Phil’e en büyük darbeyi indiriyor. “Biz Rose ile evlendik.”

Yazar/yönetmen Jane Campion’in kardeşler üzerindeki başlangıç teması kusursuz işlemektedir. Daha çok ailesini düşünen, geçimini, kendisini düşünen bir birey ile çoğunlukla saf kalbiyle, heyecanıyla, samimi duruşuyla bireyi çarpıştırma arzusu taşır. Bu noktada da 1925’lı yılların getirisini layıkıyla uygular. Açlığı, kuraklığı, aidiyeti kullanır.

Jake Gyllenhaal’in başrolde olduğu 2021 yapımı film: Suçlu

Bu sebeple de evine ve işine düşkün Phil’in, George ve Rose’u kabul etmesi imkânsız gözükmektedir. Peter’ı sevmediği gibi Rose’dan da yeteri kadar hoşlanmaz. Ve bildiğimiz olumsuz sıfatıyla genç kadını istenmeyen, dışlanan bir pozisyona iter. Çiçeklerle, güler yüzlülükle bildiğimiz anne oğul, Phil yüzünden günden güne solmaya başlar. George ise beklenildiği gibi Rose ve Peter için epey çaba sarf eder. Ancak Phil, Rose ve Peter’dan kurtulma konusunda ısrarcıdır…

The Power of the Dog, yönetmen Campion tarafından 5 bölüme ayrılarak kardeşlerin hayatına misafir olmamıza olanak sağlamaktadır. Dönemin simgesel figürlerinden faydalanmasının yanı sıra daha çok karakter bazlı incelemeler sunar. Herkesin dilinden düşüremediği Phil karakterini toksik bir kıvama sürükleyerek gizemi ve ateşli ruhu ortaya sürer. George ile tam tersi bir kıvam yakalayarak da akıcılık açısından kusursuz bir iş çıkartır. Hikâye boyunca pek çok sürpriz, kıvrım olsa da 3. bölüm ile cereyan eden Rose-George ikilisi tek kelimeyle muhteşemdir. Aşkı, romantizmi derinlerde yaşamamıza ön ayak olurlar. Ve son kısımlara da doğru Phil’in patlama anı, doruk noktası izleyen karşına çıkar. Üstelik bu patlamanın Peter ile gerçekliğe kavuşturması, bir hayli garip hissettiriyor. Hikaye oldukça yavaş tempoyla işlense de yaratıcılıktan ziyade karakterlerin zengin kriterleriyle ön plana çıkıyor. Sonuç olarak: 7/10.

IMDb: 6,5 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Filmde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Benedict Cumberbatch – Phil Burbank
  • Kirsten Dunst – Rose Gordon
  • Jesse Plemons – George Burbank
  • Kodi Smit-McPhee – Peter Gordon
  • Thomasin McKenzie – Lola
  • Sean Keenan – Sven
  • Ramontay McConnell – Theo ve diğer.

The Power of the Dog Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: