Skip to content

Time Belgesel Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Time Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Time belgesel konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

time belgesel konusu yorumu ve incelemesi

Gerçek bir hikâyeyi, gerçek video kasetleriyle izleyenlere sunan Time belgeseli 16 Ekim 2020 tarihi itibariyle izleyenlerle buluştu. Bende hemen Amazon’un orijinal yapımları arasında yerini alan bu anlamlı ve seyri hoş belgeseli izleyip sizinle paylaşmak istedim. Eşi hapiste olan bir kadının, altı çocuğuyla beraber hayata tutunma öyküsünü ele alan yapımı, Amazon’un en iyi içeriklerinden biri olduğunu söylemeliyim.

Amazon önderliğinde gerçekleşen diğer yeni yapımları her ne kadar beğenmesem de bu belgesel ile platforma karşı biraz daha olumlu hissetmeye başladım. Halihazırda dünyanın en iyi platformlarından olan Netflix’in neredeyse her gün yeni içerik oluşturmasından sonra, Prime Video’ya çok fazla şans vermemeye başlamıştım. Oluşturulan bu yeni içerikle beraber, bu düşüncemi şimdilik rafa kaldırdım. Bakalım yakın zaman içerisinde Amazon bizlere nasıl sürprizler yapacak?

Amazon’un Orijinal İçeriklerine Göz Atın: NocturneChemical Hearts

Belgesel; birlikteliğini liseden beri devam ettiren ve daha sonrasında 90’lı yıllarda evlenen Rob ve Fox ikilisinin hikâyesini konu ediyor. Birliktelikleri aileye huzur sağlasa da, maddi açıdan çaresizlik onları uçuruma itiyor. Planladıkları banka soygunu girişimi başarısızlıkla sonuçlanınca, ikisi de hapse atılıyor. Fox hapishanede birkaç yıl kalsa da, eşi şartlı tahliye olmaksızın 60 yıl cezaya çarptırılıyor.

Time Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi

Bu süre zarfında ikiz bebeklere de hamile olan kadın; altı çocukla ilgilenmenin yanı sıra, kocasının da hapisten kurtulması için çareler arıyor. 2000’lerin sonlarına doğru gerçekleşen bu olaylar, anne Fox’un çekmiş olduğu video kasetleriyle bizlere ulaşıyor. Her günü neredeyse her anı videoya çeken yalnız anne, kocasının bir gün hapisten çıkacağını ve çektiği görüntüleri eşiyle paylaşmanın hayalini kurarak yıllarını geçiriyor. Uzun ve meşakkatli bir serüvenin ardından Rob 21 yıl sonra affediliyor ve ailesiyle kavuşuyor.

Yönetmen: Garrett Bradley

Geçmiş zamanın yalnızlığını ve zorluğunu göstermek adına belgeselin siyah beyaz formatta çekilmiş olması, yapımın değerini ortaya çıkarıyor. Belgeselin bir diğer alıcı noktası ise Fox’un adaletle olan savaşı. İkili her ne kadar bulundukları durumdan hoşnutsuz olsalar da suçlu olduklarının farkındalar. Bir suç işlediklerini ve bunun bir cezası olması gerektiğini. Fox’un asıl yakındığı şey adaletsiz hukuk anlayışı. Sistemin yeteri kadar doğru işlemediğini belirtmesiyle beraber elindeki her imkanı kullanan kadın, kocasını 21 yıl sonunda hapisten kurtarıyor. Konunun ilgi çekiciliğinin yanı sıra, yapımın da başarılı bir şekilde gerçekleşmesi Time belgeselini izlenebilir kılıyor. Yakın zamanda mutlaka izlemelisiniz. İyi seyirler…

Time belgesel fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Sitede yer alan diğer belgesel içeriklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Time Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d