Skip to content

Titane Film Konusu ve Yorumu

Titane Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Titane film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Titane Film Konusu ve Yorumu

ABD’nin 59. New York Film Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirdikten sonra küçük yelpazesini tüm dünyaya genişleten Titane, Alexia isimli küçük bir kızın görselleriyle başlamaktadır. Ve aslına bakılırsa filmin genel konseptinde yer alan “sinir bozuculuk” kavramı akışın ilk dakikasıyla cereyan etmektedir. Alexia, sürücü koltuğunda oturan babasının arka koltuğunda seyahatine sürdürürken motor sesini andıran uğultusuyla birkaç dakika sürecek olan sinir krizine girmemize neden olur. Haliyle babası da bizler gibi sinir atağının içine sürüklenir. Ve müziğin sesini sonuna kadar açar. Ancak yaramaz Alexia bu kez koltuğa vurmaya başlar. Babası “dur yapma” derken dehşet saçan bir trafik kazasının içine sürüklenirler. Ve küçük kızın kafasına “Titane” metal parçası implant edilecektir.

Yönetmen Julia Ducournau’nun birkaç belgesel, kısa film ve Raw’un (bu film de oldukça güzeldi) ardından böylesine güçlü, mesajları keskin olan bir proje ile alıcı karşısına çıkması -nedense- insanı pozitif kılmaktadır. İlk 10 dakikalık görselleriyle dahi pek çok kritik kavram hakkında kusursuz dokunuşlar beslerken kalan bir saati aşkın sürede konseptini mükemmele sürükleyeceği hissedilmektedir. Kaldı ki yılların ileriye sarılması, Alexia’nın büyümesiyle dominant senaryo akıbetini göstermeye başlayacaktır.

Fiziksel ve karakteristik özellikler gereğince bugünlerde 20’li yaşlarında olduğu varsayılan Alexia, yarı kazınmış saçları, aykırı kıyafetleri ile bir nevi otomobil fuarını andıran mekana giriş yapar. Geçirdiği trajik kazası sonucu mu yoksa kafatasına yerleştirilen metal plaka sonucu mu arabalara muazzam bir ilgi beslemeye başlamıştır? Bilinmez. Ancak şimdilerde arabaların üstünde ateşli danslar sergileyen, kusursuz bir yıldıza dönüşmüştür.

Titane Film Konusu

Haliyle hayranlar, imza için peşinde koşanlar, kendisine aşık olanlar da belirmeye başlar. Kaldı ki ateşli dansının ardından başına üşüşen bireyler de bunun habercisidir. Ancak şöyle bir durum vardır ki. O da Alexia’nın ilgiden, ön planda olmaktan nefret ettiği gerçeği ile vuku bulur. Yüzlerine gülmediği, onlara kucak açmadığı gibi -istisnalar hariç- onları birer parazit olarak görür. Ki onları kimsenin olmadığı yerlerde öldürmesiyle, kinini net bir şekilde ortaya sürer. Bugünlerde bir seri katile bağlamıştır.

İnanılmaz keyifli animasyon dizi önerisi: Maya ve Üç Savaşçı

Beynine takılan metal plaka sonucu mu yoksa dünyanın değişken yüzünden mi? Alexia’ya sorulması gereken pek çok sorudan sadece biri budur. Çeşitli bölgelerinden sızan metal sıvı mı kendisine katile dönüştürmektedir? Yoksa çarpık aile ilişkileri, erkeklere özgü güç kavramı, cinsiyetçi yaklaşımın hat safhaya ulaştığı kültürel çatışmalar mı kendisini dış dünyaya kapatmaya neden olmuştur?

Julia Ducournau’nun klişe gibi gözüken kavramlar üzerinden sert, sinir bozan, nefret kokan dokunuşlar yaparken Alexia için şaşırtıcı bir gelecek sunmaya devam etmektedir. İşlediği cinayetler yüzünden uçurum kenarında olan genç kız, yakalanacağını hissettiği için, yıllardır kayıp olan benzer simaya sahip bir erkek çocuğun kılığına girmeye karar veriyor. Olmayan saçlarını daha da yok ederken, kaşlarını jiletleyip burnunu yamultuyor. Ve kendisini inandırarak saf, hüzünlü, buhranlı babanın yanına katılıyor. Ducournau’nun son dokunuşları ise bu sahnelerle gerçeğe dönüşüyor.

Hamile olduğunu ve akabinde gelişecek olayların detayları hakkında daha fazla konuşmamak istediğimi belirtmekle birlikte… Nefes kesen ve 2021 özelinde iddialı mesajlar sunan filmler arasına ismini yazdıran Titane, kesinlikle göz gezdirilmeyi hak ediyor… Sonuç olarak: 7,5/10.

IMDb: 7,0

Film Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler:

  • Agathe Rousselle – Alexia / Adrien
  • Vincent Lindon – Vincent
  • Garance Marillier – Justine
  • Laïs Salameh – Rayane
  • Marin Judas – Charrier
  • Diong-Kéba Tacu – Sissoko

Titane Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: