Skip to content

Uncle Frank Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Uncle Frank Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Uncle Frank film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Uncle Frank Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

2020’nin LGBT türündeki en dikkat çekici yapımları arasında yerini alan Uncle Frank, son günlerin çok konuşulan filmi olmayı başardı. Pek çok yerde çeşitli demeçler üzerinden iyi veya kötü şekillerde eleştirilen film, dalındaki en iyi yapımlar arasına ismini yazdırarak uzun yıllar konuşulacağının sinyallerini vermiş oldu.

Bu türü seven sevmeyen herkesin dikkatini çekerek odak konusu olan Alan Ball imzalı film, benim de severek izleyip listeme aldığımı yapımlardan biri olmayı hak etti. True Blood, Banshee ve Six Feet Under gibi olağanüstü işler yapan üretici-yönetmen Alan Ball’ın filmografisine yeni bir yapımı eklemesi bu daldaki gelişimini daha da kanıtlamış oldu.

LGBT üzerinde oluşan toplumsal algının her daim farkındayız. Bu durumu destekleyen veya desteklemeyen hemen hemen herkesin yaygara çıkarak “en doğru benim” tarzındaki iddialarına yıllarca şahit olduk ve olmaya da devem edeceğiz. Yıllardır belki de yüzyıllardır süregelen eşcinsellik problemi bakalım daha nelere sebep olacak?

İlginizi Çekebilir: Nomadland

Bu problemin yıllar önceki haline gidiyoruz Uncle Frank ile. 1970’li yıllarda geçen hikâye Beth’in çok sevdiği amcası Frank etrafında şekillenirken; başta ailesi olmak üzere çevresindeki herkesten uzakta yaşadığı aşk hikayesini izliyoruz. Yıllar önce tanıştığı ve sonrasında birlikte olduğu Wally ile hayatını sürdüren Frank, profesörlük yaptığı okulda oldukça kaliteli bir imaj çiziyor. Beth’in de kalabalık aile fertleri arasında en sevdiği kişi olarak öne çıkan Frank, modernliği ve bilgeliğiyle Beth için idol konumunda yer alıyor.

Uncle Frank Film Konusu Yorumu

Beth üniversite yılları geldiğinde bir tercihte bulunması gerekiyor ve amcasının yanına NYU’ye gidiyor. Uzun yıllar sonra Frank’in Wally ile olan ilişkisini ilk Beth görüyor. İlk gördüğü anda ailevi düşüncesi gereği yadırgasa da düşünceyi saygıyla karşılıyor.

Frank’in küçüklü yaşlarda erkeklere olan ilgisini fark eden babası ise o zamanlar şuna benzer cümleler kuruyor. Bunun çok büyük bir günah olduğunu ve gerekirse hem oğlunu hem de aşk yaşadığı çocuğu öldüreceğini söylüyor.

Yıllar ilerlediğinde Frank annesinden gelen acılı haberlere yıkılıyor. Babasını kaybettiğini öğrendikten sonra doğduğu ve büyüdüğü yere dönen Frank, babasının bıraktığı vasiyetnameden sonra bütün ailenin eşcinsel olduğunu öğrenmesiyle karşı karşıya kalıyor.

Baştan sona güzel kurgulanan ve yansıttığı pozitif duygularla LGBT türündeki diğer yapımların birçoğunu geride bırakan Uncle Frank IMDb tarafından belirlenen 7,3 gibi önemli puanla izlenilmeyi hak ediyor. Umarım sizler de keyif alırsınız, iyi seyirler…

  • Paul Bettany – Frank
  • Sophia Lillis – Beth
  • Peter Macdissi – Wally

Film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Netflix Türkiye yapımı Azizler film konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Uncle Frank Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: