Skip to content

Vigil Dizi Konusu ve Yorumu – BBC One

Vigil Dizi Konusu ve Yorumu – BBC One isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Vigil dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Vigil Dizi Konusu ve Yorumu – BBC One

Vigil dizi incelemesinde ilk 2 bölüm dikkate alınmıştır.

Herhangi bir kaotik gelişmeyle nefesin zor alındığı, dar koridorların insanın benliğini kaybetmesine sebep olduğu, kapalı ortam korkusunun getirdiği klostrofobik gerilim ve benzeri gelişmelerin cereyan ettiği uçak, deniz altı kurgulu diziler her zaman popüler olmayı başarmaktadır. Into the Night, Blood Red Sky, Das Boot ve hatta Lost, bu listeye yazılacak en temel içeriklerdir. Ve bu yapımların en temel özelliği de yazının başında belirtmiş olduğum kaotik gelişmeyle yön bulan ve akabinde de mistik gelişmelerle izleyeni hem yapboz parçalarına sürükleyip hem de kapalı ortam kriterini devreye sokan kusursuz projelerdir.

BBC One’ın Ağustos 2021 itibariyle izleyenlere sunmaya başladığı Vigil de benzer kurgu ile belirir. Her anı gerilmemize sebep olacak dar koridorlardan, hareket etmenin zor olduğu yataklardan, oksijenin zar zor yettiği bir denizaltından bahseder. Oysaki ilk sahneler, güneşin eksik olmadığı ve balıkçı kardeşlerin hoş sohbet içinde olduğu bir doğa manzarasıyla başlar. Ancak akabinde gelişen bir olay ile deniz vapuru bilinmeyen sebepler yüzünden batmaya başlar. Aynı zaman diliminde de deniz vapurunun kilometrelerce aşağısında bir denizaltı görülmektedir. HMS Vigil’in bir nükleer denizaltısı olduğu ve herhangi bir tehdit için hazır beklediği görülür.

Vigil Dizi Konusu

Suyun yüzeyinde geminin battığını gören sonar uzmanı Craig Burke, yardım için kaptanı uyarmaya gitse de cevap “hemen ranzana dön” olur. Kaptan Neil Newsome’un sert tavrıyla uyku kabinine dönen Burke, birkaç dakika sonunda ranzasında ölü bulunur. Ve kanıtlar, Burke’ün aşırı doz eroin aldığını göstermektedir.

İlk sezonuyla beğeni yağmuruna tutulan Netflix dizisi, 2.sezonunun yayınlanışını kutluyor: Into the Night

Vapurun batması, Burke’ün batışı görmesine rağmen eli boş dönmesi ile iki gizemli gelişmeyi izleyen karşısına çıkaran yaratıcı Tom Edge, hikâyenin ana kahramanını öne sürmek için hazırdır. Ve Dedektif Amy Silva, Burke’ün davası için görevlendirilir. Genç kadın donanmanın arzu ettiği “hızlı ve temiz” soruşturma için denizaltına sürüklendiğinde, görev için çok da heyecanlı olmadığı görülecektir. Pozisyonun en güvenilir ismi olmasına karşılık Silva’nın flashbackleri bizleri, ailesinin su altında öldüğü sekanslarla götürür. Kaçınılmazdır ki, Silva epey problem yaşayacaktır.

Vigil, klasik bir suç-polisiye dizisidir. Gemiyi batıran gizemli olay, Burke’ün ölümü… Akabinde Silva’nın soruşturmaya katılması ve genç kadının bunalımlı geçmişi. Hemen hemen her kriter tipik bir suç dizisi için hazırdır. Ancak diziyi diğer içeriklerden ayıran bazı özellikler bulunmaktadır. Yazının başında belirtmiş olduğum klostrofobik gerilim ortamının ilave olmasıyla beraber kurgusal olaylar bir bir yerine oturmaya başlar. Gerekli gizemli efektlerinin eklenmesinin yanı sıra Burke’ün aslında cinayete kurban gitmiş olabileceği de ortaya çıkınca, hikâyenin çok farklı yerlere evrilebileceği görülür. Çözülmemiş bir cinayet, çözülmemiş bir vapur batışı ve bunalımlı bir dedektif (kız arkadaşını da unutmamak gerek) … Ayrıca bu hikâyenin sonu çeşitli komplolara, çeşitli organize planlara işaret edecektir… Sonuç olarak: Kaçırmayın! Öyleyse sizlere iyi seyirler.

IMDb: 7,6 / Ayrıca güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6 bölümlük dizide görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Suranne Jones – DCI Amy Silva
  • Rose Leslie – DC Kirsten Longacre
  • Adam James – Mark Prentice
  • Lolita Chakrabarti – Erin Branning
  • Lorne MacFadyen – Matthew Doward
  • Orla Russell – Poppy
  • Tom Gill – Adams
  • Cal MacAninch – Ben Oakley ve diğer…

Vigil Dizi Konusu ve Yorumu – BBC One yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: