Skip to content

Vivir dos veces Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Vivir dos veces Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Vivir dos veces film konusu yorumu, Live Twice, Love Once incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Vivir dos veces Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Netflix’in İspanya yapımı filmi Vivir dos veces uzun zamandır izlemek istediğim yapımlar arasında yer alıyordu. Son günlerin yoğun dizi-film tablosu yüzünden izleme şansını yeni buldum. Çevremden gelen olumlu yorumların ardından filme olan ilgim epey artmıştı. Ancak izleyenlerin övdüğü kadar kaliteli bir film ile karşılaşamadım.

Duygusallığın, yalnızlığın ve aşkın ön planda olduğu bir senaryoyu dikkate alacak olursak olumlu eleştirilere katılabilirim. Fakat Alzheimer gibi önemli bir rahatsızlık yaşayan bireyin önemsizleştirilmesine epey karşıyım. Alzheimer olan bir bireyin aşka olan inancına daha iyi şahit olabilir miydik? Bence evet. Fakat şu an elimizde Live Twice, Love Once olduğuna göre onun hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

Resident Alien dizi konusuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Maria Ripoll’un yönettiği film; yıllarını öğrencilerine ve matematiğe vererek iyi bir okulda profesörlüğe kadar yükselen Emilio’nun dramatik hikayesine ele almaktadır. Perde, Emilio’nun kahvaltısını yaptığı küçük ve tatlı bir kafede açılır. Fakat ilerleyen dakikalarda yaşanan dramatik olay sabahın güzelliğini yok eder. Halihazırda ödediği hesabı tekrar ödemek üzere kasaya gittiğinde, kendisinde bazı rahatsızlıkların oluştuğunu gözler. Daha sonra kızı Julia’nın da çalıştığı hastaneye gider ve Alzheimer teşhisi konur.

Vivir dos veces Film Konusu Yorumu

Ön planda Emilio’nun yalnız hayatı ele alınırken arka planda ise Julia ve ailesinin çarpık ilişkisi gözler önüne serilir. Julia’nın kızı Blanca ve eşi Felipe ile oldukça sönük bir aile yaşantısı vardır. Blanca küçük yaşına rağmen evde terör estirirken kocası başka kadınlarla buluşmaktadır.

Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi; Emilio yıllar önce eşini kaybeden ve amansız rahatsızlığa yakalanan yalnız bir adamdır. Fakat içinde çocukluğundan beri unutamadığı bir kız (kadın) vardır. Hayatımın aşkı olarak nitelendirdiği kadın, eşi değildir. Ancak kızına söylediğine göre eşini de çok sevmiştir. Zaten hiçbir şeyi hatırlamayacağım düşüncesiyle çıktığı yolda, hayatının aşkını aramaya başlar…

IMDb: 7,2

Önceki film yorumlarımın aksine Vivir dos veces’in içeriğini biraz uzattığımı hissettim. Çünkü filmde yer alan duygular içerisinde -yazının başında da bahsettiğim gibi- beni en çok etkileyen kısım Emilio’nun tükenmek bilmeyen yalnızlığı oldu. Bunu da üstüne basa basa vurgulamak istedim.

Filmin duygu yüklü olduğunu kabul etmeme rağmen çok fazla mesajın olmadığını belirtmek isterim. Her filmde olan kıvrımları bu kez yaşlı bir insanın Alzheimer olması şeklinde gördük. Açıkçası bu benim içime pek sinmedi. Duygusal yaklaşıp yaklaşmadığımı bilmemekle birlikte konuyu pek fazla sevemedim. Fakat duygusal içerikli film arayanlar için ideal olduğunu söyleyebilirim. Şans verebilirsiniz. İyi seyirler…

  • Oscar Martínez – Emilio
  • Inma Cuesta – Julia
  • Mafalda Carbonell – Blanca
  • Nacho López – Felipe
  • Isabel Requena – Margarita

Film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Dig film incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Vivir dos veces Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: