Skip to content

Way Down (The Vault) Film Konusu ve Yorumu

Way Down (The Vault) Film Konusu ve Yorumu yazımızda; Way Down (The Vault) film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Way Down (The Vault) Film Konusu ve Yorumu

Zamana karşı verilen mücadeleler sinematik açıdan hoş karşılanmaktadır. Her ne kadar büyük ses getirmeseler de vermiş oldukları savaş izleyen üzerinde sağlam bir baskı oluşturur. İzleyen, kendisini zamanla mücadele eden kişinin yerine koyar ve sanki gerçekten oradaymış gibi mücadele etmeye başlar.

Zamanla mücadele dediğim kavram ise; yakın tarihli popüler dizi La casa de papel örneğidir. Ya da efsaneleşmiş 24 yapımıdır. Belirli bir zaman içerisinde bir şeyi çalmak, yok etmek, kurtarmak gibi hususları içerir.

The Vault ya da diğer adıyla Way Down bu yapımlara benzer nitelikler taşır. Bir grup kişi korkusuzca gözlerini karartır ve imkansız olarak gösterilen görevi gerçekleştirmeye çalışır. Sonucu çoğu zaman galibiyet olarak düşünülse de filmi izlenir kılan akış içerisindeki heyecan artışıdır. Bu sebeple bu türdeki filmlerin final sahnelerinden ziyade finale kadarki kısım önemli bir değer taşır.

Way Down (The Vault) Film 2021 Yorumu

Konu ve içeriğe geçmeden önce filmin oyuncu kadrosu hakkında birkaç şey söylemekte fayda var. Bates Motel ve The Good Doctor yapımlarının ardından başarıdan başarıya koşan Freddie Highmore, performansını uzun yıllar sürdürecek gibi gözüküyor. Her ne kadar itici bir görünüşe sahip gibi gözükse de (benim yorumum) sinematik açıdan ortalığı yıkmayı başarıyor. Her iki dizide de çarpıcı karakteriyle ön plana çıkan Highmore, Waw Down ile The Good Doctor’a benzer bir yapıya -dahilik- bürünüyor. Ve ekibin can damarı pozisyonunda yer alıyor.

Aslında filmin konusunu uzun uzun yazabilirim ancak anlattığı kısım çok daha kısa olduğu için birkaç cümle yeterli gözüyle bakıyorum. Aralarında Lorraine, James, Simon ve Walter gibi isimlerin olduğu bir mürettebat; denizin altında kökeni çok eski yıllara dayanan bir hazine bulur. Ancak değerli parçalar İspanya devleti tarafında el konulur ve ülkenin en güvenli bankasına -kasa- yerleştirilir. Bu noktadan sonra devreye Thom (Freddie Highmore) isimli genç mühendis girer. Ve kasaya ulaşıp oradan çıkmak için plan yapmaya başlar. Ancak vakitleri kısıtlıdır.

Senaryo ve ilerleyişi genel olarak beğendiğimi belirtebilirim. Görsellik ve sinematik açıdan pek bir olanak sağlamasa da hikâye bazında sürükleyici bir kategoride bulunması muhtemeldir. Way Down gibi filmlerde; metinlerin, oyunculukların çok da önemsenmemesi veya ön planda tutulmaması beklenilir bir olaydır. Tamamen aksiyon ve heyecana odaklanırlar. Bence şans verebilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

IMDb: 6,4

Way Down (The Vault) Film Oyuncu Kadrosu

  • Famke Janssen – Margaret
  • Freddie Highmore – Thom Laybrick
  • Astrid Bergès-Frisbey – Lorraine
  • Liam Cunningham – Walter Moreland
  • Sam Riley – James
  • Luis Tosar – Simon
  • Jose Coronado – Gustavo

Diğer film önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Way Down (The Vault) Film Konusu ve Yorumu yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d