Skip to content

Y: The Last Man Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu

Y: The Last Man Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Y: The Last Man dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Y: The Last Man Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu

Kıyamet sonrası, yok edici virüsler sonrası ya da yoğun kimyasalla mücadele sonrası, klasik hayatta kalma dizilerine dünya olarak epey aşinayız. Yıllardır süregelen ve en temel haliyle The Walking Dead ile daha daha da güçlenen etkileyici bir konsept olduğu gibi seyir zevki veren ve sürükleyiciliği ile hafızalarda yer edinen uzun soluklu eserlerdir. Belki de en somut örneği son 2 yılda yaşamış olduğumuz hayattır. Pandemi şartlarının etkisiyle bir nevi hayatta kalmaya çalıştığımız hayata tutunmaya çalıştığımız doğrudur. Yıllardır izliyor olduğumuz kurguları, gerçek hayatta yaşamak işin asıl ilginç yanıdır.

Bu sebeple geçtiğimiz günlerde prömiyer yapan FX dizisi Y: The Last Man’in yeri de apayrıdır. Özellikle aylardır benzer ürünle karşılaşmamız olmamıza ilaveten belki de tarihin başarılı çizgi romanları arasında gösterilen aynı isimli eserden uyarlanıyor olmasıyla da oldukça fazla oldukça büyük bir kitleye, konsepte hitap etmektedir.

Yeni başlayan bir diğer başarılı dizi: Scenes from a Marriage

Ve aslında dizinin ilk bölümü klasik kıyamet sonrası dizi görüntüleriyle başlamaktadır. İsminin Yorick olduğunu öğrendiğimiz genç bir erkek, suratındaki devasa maske ile harap olmuş ABD sokaklarında gezinmektedir. Kendisine de yıllardır beslediği evcil maymun eşlik etmektedir. Her sahnesini halihazırda görmüş olduğunuz ve hiçbir görseliyle şaşırtmayan kıyamet sonrası sekanslarında dikkat çeken tek bir nokta vardır ki… O da ani bir şekilde ortaya çıkan vebanın sadece erkekleri öldürmesinden ortaya çıkmaktadır. Ancak Y kromozomunu temsil eden tek kişi hayatta kalacaktır. Yorick.

Y: The Last Man Dizi Konusu

Vebanın sadece erkekleri öldürdüğü bilgisi çizgi roman hayranlarının biliyor olduğu bir gelişme olsa da ilk bölüm boyunca anlatılan hikâye ile bu kriter izleyenlerle buluşmaktadır. Sahneler az önce belirtmiş olduğum Yorick ve maymunu arasındaki söyleşilerle başlamasının ardından gözler, haftalar aylar öncesine gider. Ve kıyamet sonrası konsepti inşa edilmeye başlanır. Bu noktada da egemenlik ve erkek kelimeleri ağır basacaktır.

Çizgi romandaki görseller, anlatılar “erkeklerin egemen olduğu dünya” başlığını derinlemesine ve kusursuza yakın ele almaktadır. Mahvedenlerin de onlar olduğu, kurtaranların da onlar olduğu. Dizide de benzer anlatıyla siyasi dünyada, gündelik işlerde veya en basit haliyle bir aile ortamında yaşanan sekanslarla süslenmektedir. Bu ortamları simgeleyen pek çok kadın karakter ortaya çıkarken merkeze alınan motto ise erkeklerin egemenliğinden ziyade hiçbirinin kadınlardan destek, yardım almadığı noktasına işaret etmektedir.

Bu düşünceleri 1 bölümde anlamak pek mümkün değildir. Ancak çizgi romanla bağlantı kuranlar veya dizinin kalan bölümlerini izleyecek olanlar, hikâye boyunca vurgulanacak olan egemenlik kavramını rahatlıkla hissedecektir. Ve dünyada son kalan erkeğin farklı dünyasına farklı bakış açılarıyla ses verilebilecektir. Kaçırmamanızı tavsiye ederim.

IMDb: 6,5 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dizide görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Diane Lane – Jennifer Brown
  • Ben Schnetzer – Yorick Brown
  • Ashley Romans – Agent 355
  • Olivia Thirlby – Hero Brown
  • Quincy Kirkwood – Mackenzie Brady
  • Jess Salgueiro – Christine Flores
  • Samantha Brown – Kelsey
  • Laura de Carteret – Lisa Murray

Y: The Last Man Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: