Site icon Blog-Okur

Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi belgesel dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Dizi dünyası, Kore ve özellikle Güney Kore kavramlarına şahit olduğunda karşılaşacağı hikâyeyi uzaktan tanıyabiliyor. Squid Game veya My Name gibi son günlerin popüler içeriklerini bir kenara ayıracak olursak, çoğunlukla yoğun dram ve şefkatli aşk tadımlarını hissedeceğini tahmin edebiliyor. Karşısına çıkacak hikâyeyi başarıyla tahmin edecek bir diğer grup ise Netflix’in suç belgesel serilerine aşina olan grup tarafından cereyan ediyor. Avrupa’nın en ücra yerlerinden ABD’nin en işlek caddelerine kadar, dünya çapında nam salan “katillere” bir bakışıyla ortak olabiliyor.

Onca tahmin, onca ülkeyi göz ardı edip günümüz belgeseline odaklanacak olursak… İşte orada hemen hemen herkes farklı bir yanılgıya düşüyor. Dramları, aşkları, aksiyonları ile tanıdığımız Netflix Güney Kore, bu kez herkesi şaşırtacak bir konseptle alıcı karşısına çıkıyor. Seul’ün en ünlü katillerinden biri olan Yoo Young-chul’un 2000’lerin başındaki katliamına odaklanıyor. Ve yanlış hatırlamıyorsam Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi, Netflix Güney Kore nezdindeki ilk suç belgeseli olarak tarihe geçiyor. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Netlix’in yeni suç belgeseli Yoo Young-chul isimli bireyin, geçmiş ile günümüz arasındaki denge kayıplarından bahsederek sözlerine başlar. 1970’te dünyaya geldiğini, diğer kardeşleri gibi istenerek, benimseyerek doğmadığını ve her zaman dış kapının dış mandalı temasını benimsediğini söylemektedir. Kavga ve gürültünün eksik olmadığı, maddi açıdan dar boğazlı bir ailenin en küçük bireylerinden biri olan Yoo, tahmin edeceğiniz üzere zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir.

Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi

Sonrasında anne ve babasının boşanması, babasının savaşa gitmesi de kötü çocuk kavramının en büyük tetikleyicisi olmuştur. Üvey annenin kendisine ve kardeşlerini hor görmesi, yemek vermemesi ve hatta dövmesi de işin cabası olacaktır. Evde pek çok sorun yaşayan bir bireyin, dış dünyası da pek içi açıcı olmayacaktır. Okul ve mahalle arkadaşları tarafından dışlanan Yoo, vahşi karakterinin izlenimlerine ilk o zaman kapılacaktır.

Kusursuz bir başlangıç sunan yeni Netflix animesi: Komi Can’t Communicate

Tamamen Mindhunter’ı anımsatan çocukluk sendromlu bir bireyin, bugünlerde dört dörtlük bir yaşam sürmesi -istisnalar hariç- mümkün gözükmemektedir. Yoo da istisnaları göz ardı ederek ilk suçlarını işlemeye başlayacaktır. Ufak çaplı hırsızlıklar kendisini hapse yollayacak. Yıllar sonra tekrar hayata dönüp tekrar benzer suçlarla kendisini ifşa etmeye devam edecektir. Eşini aldatacak, genç kadınlar taciz etmeye başlayacaktır. Ancak 2000’li yıllar ile cereyan eden kimliği, kendisine “seri katil” sıfatının verilmesine sebep olacaktır. Çekiç benzeri sert aletlerle kurbanlarını bazen taciz edip… Bazen de direkt çekiçle öldürerek 20’den fazla can alacaktır… 2004’te yakalanıp bütün cinayetlerini itiraf etmesinin ardından hapishaneye atılmış. Ve halen daha infazını beklemektedir.

Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi, doğum yılları ile yakalandığı süre zarfı arasındaki geçişleri kusursuz işlemektedir. Diğer belgesellerden aşina olduğumuz yardımcı unsurların (kasetler, röportajlar, konuklar, aile bireyleri) getirisini kullanarak… 3 bölümden oluşan klasik bir cinayet şeması çizmektedir. Ve oldukça başarılı bir işe imza atmaktadır. Sonuç olarak: 7/10.

Belgesel dizinin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Raincoat Killer: Chasing a Predator in Korea. Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Exit mobile version