Skip to content

Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

yaşlı adam ve deniz-ernest hemingway

Yaşlı Adam ve Deniz 1952’de Amerikalı yazar Ernest Hemingway tarafından yazılmış bir kitaptır. Sade ve yalın üslubuyla bilinen Ernest Hemingway bu romanında da her zamanki üslubuyla okuyucuları mest etmeyi başarmış. Kitabı okurken , kitapta  yaşanan olayları size çok iyi yansıtıyor  ve siz oradaymışsınız gibi yaşattırıyor. Ernest Hemingway’in en sevdiğim özelliklerinden biri.  

Yazar bu kitap için editörüne, hayatı boyunca yazabileceği en iyi şey olarak belirtmiş.Bazı dergiler kitaba yer vermiş , beş milyon kopya satılmış ve iki günde hemen tükenmiş. 1953’te Pulitzer Ödülü’nü ve 1954’te Nobel Ödülü’nü almış.20.yüzyılın en etkili kitapları yerini alarak , ününü giderek arttırmış ve bence hala daha arttırmakta.

Yaşlı Adam ve Deniz İçerik

Kitabın içeriğinden bahsetmeden önce sizlere karakterlerden bahsedeyim. İlk karakterimiz Santiago isimli yaşlı , kendi başına avlanan ve tam seksen dört gündür balık tutamayan balıkçı. Güçlü iradesi ve hiçbir zaman umudunu kaybetmeyen bir yapısı var bu balıkçının. Aylardır balık tutamadığı için yardımcılarını kaybetmiş. Bu yaşlı adamı en çok seven Manolin bile aile baskısıyla balıkçının yanından ayrılmak zorunda kalmış. Yanında biri olsun ya da olmasın Santiago’nun  en büyük hayali dev bir kılıçbalığı yakalamak.

Ernest Hemingway’in Santiago karakterini kimden esinlediği uzun yıllar tartışılmış.Yazar her ne kadar kimseden esinlenmediği belirtse de kendi teknesinin kaptanı Kübalı Gregorio Fuentes olduğu iddia edilmektedir.

Diğer karakter yukarıda da bahsettiğim gibi çocuk Manolin. Yaşlı balıkçıyı çok seven Manolin , yaşlı balıkçının uzun süredir balık tutaması nedeniyle ailesi  yüzünden balıkçının yanından ayrılmak zorunda kalıyor. Yaşlı adama sonsuz saygı ve inanç besliyor.

Bir gün balıkçı önceden Manolin’in verdiği yemleri alarak Gulf Stream’de avlanmaya çıkar. O gece görmüş olduğu rüyada büyük balıklar tuttuğunu görür. Bu yolculukta onu aç , acı dolu , uykusuz ağır günler beklemektedir.Beş günün sonunda kılıçbalığını yakalar.  Dev kılıçbalığına ulaşmak için yaşadığı zorluklar ve aynı zamanda hiç yılmadan hayalini ulaşmak için katlandığı acılar okunmaya değer. Elbet hepimizin hayatınında bir kılıçbalığı vardır ve bizim bu kılıçbalığını yakalamak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini anlatan bir kitap bu Yaşlı Adam ve Deniz. Yazarın da bizden istediği tam olarak bu ve daha iyi anlatamazdı.

Kitabı satın almak için: Yaşlı Adam ve Deniz- Ernest Hemingway

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d