Skip to content

Yorkshire Canavarı Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi | The Ripper Belgeseli

Yorkshire Canavarı Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi | The Ripper Belgeseli yazımızda; Yorkshire Canavarı dizi konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Yorkshire Canavarı Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi - The Ripper Belgeseli

“Tanrı beni hayat kadınlarını öldürmekle görevlendirdi” sözüyle 1974-1980 yılları arasında 13 kadını öldürmekle suçlanan ve yargılanan Peter Sutcliffe’nin (Yorkshire Canavarı) hikayesinin anlatıldığı yeni Netflix belgeseli izleyenlerle buluştu. Yönetmenler Ellena Wood ve Jesse Vile tarafından çekilen mini dizi konusu itibariyle son dönemlerin en çarpıcı yapımları arasına ismini yazdırdı. 9 kez polisin elinden kaçmayı başaran ve dönemin en çok aranan suçluları arasında yerini alan Peter Sutcliffe ve mini dizi hakkındaki diğer bilgilere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Sözlerime nereden başlasam bilemiyorum. Çünkü bu olay örgüsü ne zaman karşıma çıksa mantıklı düşünememeye başlıyorum. İşlediği onca suça rağmen kendisini “ben tanrının görevlerini gerçekleştiriyorum” şeklinde savunarak pek çok insanın hayatıyla oynayan Peter, dönemin en azılı suçluları arasında yer alıyordu. Polis sorgularından defalarca kurtulmayı başardı ve cinayetlerine kaldığı yerden devam etti.

Belgeselin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorkshire Canavarı Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Cinayet aracı olarak; tornavida, çekiç benzeri aletler kullanan Peter ilk teşebbüsünü 1975 yılında gerçekleştirdi. 4 çocuk annesi bir kadını öldürdükten sonra durmak bilmedi ve listesine pek çok kadını ekledi. Kendisinin Karındeşen Jack hayranı olduğu belirtilirken, dönemin başka seri katili Ted Bundy ile ortak noktaları olduğu tespit edildi. Uzun uğraşların sonunda 1980 yılı civarlarında yakalanan canavar, 20 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz aylarda koronavirüse yakalandığını görmüştüm ve sonraki haberler kendisinin öldüğünü belirtiyordu. Çoğu kişi yalan haber olduğunu ve sanki “hiç ölmeyecekmiş” gibi hissettiklerini söyledi. 74 yaşında hayata gözlerini kapayan Peter; arkasında birçok öksüz çocuk ve gözleri yaşlı ebeveynler bıraktı. Her ne kadar hikâyeyi daha önceden bilsem de olayları tekrar hatırlamak oldukça garip bir histi. Yıllar önce sosyal medya ortamında karşıma çıkmasıyla uzun bir araştırma gerçekleştirmiştim ve nedense hiçbir zaman hafızamdan çıkaramadım. Küçüklü yaşlarda böylesi haberler incelemek çok mantıklı bir karar değilmiş.

Hikâyeyi duyanlarınız, araştıranlarınız elbet vardır. Fakat henüz bu canavarla tanışma fırsatı bulamadıysanız, belgeseli kesinlikle izlemenizi öneririm. Kurgu şeklinin harika olmasının yanı sıra; son derece akıcı şekilde ve güçlü kaynaklar önderliğinde kan dondurucu bilgiler izleyenlere paylaşılıyor. İyi seyirler…

Belgesel fragman ve bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Suç temalı belgeselleri izlemekten keyif alıyorsanız, bu mini diziye mutlaka göz atın: Kötülük Dehası

Yorkshire Canavarı Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi | The Ripper Belgeseli yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: