Skip to content

Zorba Nasıl Olunur Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Zorba Nasıl Olunur Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Zorba Nasıl Olunur dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, How to Become a Tyrant yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Zorba Nasıl Olunur Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix
  • Game of Thrones’un en sevilen isimlerinden biri olan Peter Dinklage’in dış ses rolünde olduğu Netflix belgesel dizisi Zorba Nasıl Olunur, iddialı hikayesi ile göz kamaştırıyor.
  • Son yüzyılda yer edilen belli başlı diktatörleri -Adolf Hitler, Saddam Hüseyin, Joseph Stalin, Muammer Kaddafi- merkezine alarak, siyasi adamların halk üzerinde kurmuş olduğu yoğun baskıya ayna tutuyor. Özellikle siyasi-tarih meraklıların severek izleyeceğini düşündüğüm belgesel ile ilgili diğer detaylar şöyle:

Hakikaten, zorba nasıl olunur hiç düşündünüz mü? Gündelik hayatta sıkça kullandığımız üstelik doğru kullanıp kullanmadığımız dahi bilmediğimiz zorba kelimesin tam karşılığı nedir? Sizleri bilemem. Ancak Peter Dinklage zorba kelimesinin sadece; zor kullanan, gücüyle ortalığı yıkmaya çalışan ve aşağılayıcı tonlara sahip bir kelime olarak özetlemiyor. Ortalamam 30 dakikadan oluşan 6 bölümlük belgesel boyunca zorbalığın pek çok yan dalına, çeşitlerine ve sonuçlarına odaklanıyor.

9 Temmuz 2021’de Netflix’in “yoğun temmuz” trendine adım atan Zorba Nasıl Olunur, iddialı bakış açılarıyla az önce saymış olduğum isimlerin geçmişlerine ve akabinde de icraatlarına odaklanır. Bölümler arasına serpiştirilen konuk isimlerle bölümün konusunu oluşturan isimler hakkında söyleşilere ışık tutar.

Son derece başarılı bir diğer dizi önerisi: Secrets of Sulphur Springs

Zorba Nasıl Olunur Belgesel Dizi Konusu

Örneğin ilk bölüm Gücü Ele Geçir başlığı ile karşımıza çıkar. Ve odak noktası Adolf Hitler’dir. Diktatörlük ve faşist rejim kavramları ele alındığında akla gelen isimlerden olan Hitler, Dinklage ile halihazırda bildiğimiz pek çok zorlayıcı, aşağılayıcı eylemlerinin perspektifinden geçer. Halkı kukla gibi oynatmasının yanı sıra zulüm ve güç dengesinin şaştığı sekanslara odaklanır.

Geriye kalan 5 bölümde de karşılaşılan görseller ilk bölümden farklı değildir. Çeşitli kaset ve animasyonlar yardımıyla bir diktatörün nasıl var olduğuna dair izlenimler sunmaya çalışır. Ancak belgeseli etkileyici kılan bir nokta vardır ki o da Peter Dinklage ile ortaya çıkan kara-mizah şölenidir. Her ne kadar ele aldığı konu ciddi bir temayı işaret etse de Dinklage; şaka ile gerçek arasında akıllıca bir bağ kurar.

Fakat 6 bölümlük dizide kusursuz olmayan genel ibareler de bulunmaktadır. Öyle ki belgesel içerisine serpiştirilen isimler oldukça eskide kalan ve günümüz dünyası ile bağı -neredeyse- kalmayan kişilerdir. Adolf Hitler, Saddam Hüseyin, Joseph Stalin gibi isimler halihazırda pek çok filme, belgesele sahne olduğu için Zorba Nasıl Olunur konsept olarak pozitife işaret ederken kurgusal faktörler negatif yöne dönmektedir. Umarım içeriğin ikinci sezonu yayınlanır ve karşımıza daha güncel isimler çıkar… Çerezlik, mutlaka izleyin.

IMDb: 7,5

Zorba Nasıl Olunur Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: